.

.

12 Şub 2013

2013 İlkbahar Yaz Trendleri


      Şubatı da yarıladığımız şu günlerde havaların ısınmasına ne kadar kaldı ki? Hepinizin de bildiği gibi artık bütün tasarımcıların dil birliğine vardığı sezon görüntüleri oldukça azaldı. Günümüzde artık sadece bir rengin, bir dokunun, bir modelin, paça boyunun, kol şeklinin vs. moda olduğu sezon görüntüleri yok. Bu nedenledir ki demode olmak diye bir durum da tam anlamıyla söz konusu değil. Elbette geçen sezon suyu çıkan ürünleri bir sonraki sezona taşımanın dışında. Mesela bu sonbahar-kış sezonunda gözümüzün içine içine giren zımbalar, sivri metalleri gelecek sezonda kullanmak veya 3-4 sezon önce neredeyse ilkokul önlüklerinde bile kullanılacağından korktuğum taş işlemeli yakaları kullanmadığınız müddetçe.

      Trend yaratıcıları bile gelecek sezonların ilk sinyallerinin verildiği trend raporlarında ortak paydayı yakalamakta zorlanırken biz nasıl moda çemberinin dışına taşmamayı başaracağız diye sorduğunuzu duyar gibiyim. O zaman sizi buradan alayım. İşte size 2013 İlkbahar-Yaz Trendleri.


      1) Yılan Derisi:

      Yılan derisi dediysem hemen hayvan haklarını savunmaya kalkışmayın. Bu sezonun öne çıkan parçaları arasında suni yılan derisi veya yılan derisi baskılı parçalar yer alıyor. Ayakkabıdan çantaya, elbiseden eteğe geniş bir yelpazede kendine yer bulan bu trend, yıllardır kendisine yüklenen zenginlik ve zarafet misyonunu gündelik kıyafetlere taşıyor.

Erdem
Erdem
                                                
                                                                                                      Erdem
             
Gucci
Gucci
Gucci      
Holly Fulton
Holly Fulton


Holly FultonPreen by Thornton Bregazzi
Preen by Thornton Bregazzi


Preen by Thornton Bregazzi


 
Giambattista Valli

Giambattista Valli

Giambattista Valli
Gianfranco Ferre

Gianfranco Ferre
Gianfranco FerreGiorgio Armani

Giorgio Armani
Giorgio Armani
      2) Çizgi Ötesi:


      Sezonda sivrilenler arasında çizgili giysiler de yer alıyor. Bir çoğunuz için şişman gösterme olasılığı kabusa dönüşse de parçalı veya dikey olarak kullandığınızda bu giysiler hayat kurtarıcınız olabilir. İnceden kalına, dikeyden yataya özellikle kontrast çizgileri kullanan tasarımcılar bu çizgi ötesi yaklaşımı çok sevmiş gibi görünüyorlar.


Acne

Acne
Acne
Balmain 

Balmain 
Balmain 
Balmain Issey Miyake
Issey Miyake

Issey Miyake
             
Issey MiyakeJean Paul Gaultier
Jean Paul Gaultier


Jean Paul Gaultier
Jean Paul GaultierLanvin
Lanvin


Lanvin
Paul Smith
Paul Smith


Paul Smith


Paul SmithMichael Kors 

Michael Kors
Michael Kors
  3) Baskı Altında:

      Görünen o ki bu sene moda tasarımcıları ile grafik tasarımcıları hiç olmadıkları kadar yakınlar. Aralarındaki işbirliğinin sonucunda ortaya birbirinden güzel giysiler ortaya çıkmış. Normalde minimal görüntülerden hoşlanan beni bile etkilediler. Yumuşatılmış askerilerden, mistikleştirilmiş florallere kadar bir çok desen kompozisyonları bu sene giysileri süsleme görevini üstlenmişler. Düz renkli tamamlayıcılarla (Pantolon, ayakkanı, çanta, ceket vb.) arada kullanılarak hem göz alıcı hem de risk almadan şık olabilmenin yolu bu sezon kadınlara açılmış oluyor.


Antonio Marras
Antonio Marras
Antonio Marras


Belle Sauvage
Belle Sauvage
Belle SauvageBelle SauvageCacharel
CacharelCacharel


Just Cavalli
Just Cavalli

Just Cavalli

Kenzo
KenzoKenzo
Kenzo
      4) Neon ve Parlak Renkler:

      Bu sezon erkeklerin aksine kadınlarda oldukça iddialı ve göz alıcı renklerle karşılaşacağız. Metalik neon renklerden sarının, turuncunun en çarpıcı tonlarına kadar geniş bir renk skalası bizi bekliyor. Kıyafetin kişinin önüne geçmesini çok sevenlerden değilim açıkçası ama yine de bu sezon elinizin altında bir iki bu tür parça bulunsa hiç fena olmayacak gibi.


 Burberry Prorsum

Burberry Prorsum

Burberry Prorsum


Jonathan Saunders

Jonathan Saunders

      5) Geometrik Desenler:

      İster seksi, isterseniz sevimli bir kadın olmaya karar verin bu sezon hepsini geometrik desenlerden oluşan giysilerle başarmanız mümkün. Çevrenizdekileri giydiklerinizle 60'lı yıllardan günümüze hatta geleceğe uzanan bir yolculuğa çıkarmak istiyorsanız geometrik desenler tam size göre.

Louis Vuitton


 Louis Vuitton

Louis Vuitton


Balmain

 Balmain

BalmainBibhu Mohapatra


Bibhu Mohapatra


Alexandre Herchcovitch

Alexandre Herchcovitch


 Alexandre Herchcovitch

Alexis Mabille
Alexis Mabille

Alexis Mabille


Alexis Mabille

      6) Erkeksi Görünüşler:

      Son yıllarda sık sık karşımıza çıkan bu bedensiz, cinsiyetsiz görüntü bu sene de yakamızı bırakmıyor. Yakamızı bırakmıyor dediğime bakmayın, aslında bu görünümü oldukça seviyorum. Sadece uygulamaya çalışırken, evi yanarken aceleyle kocasının giysilerini giyip fırlamış gibi başarısız görüntüler veren bir çok kadına tanık olduğum için biraz tedirginim. Bilinmesi gereken en önemli şey her geniş omuzlu, bedensiz, cinsiyetsiz giysiyi üzerine geçirenin tarz ve maskülen bir görüntüye sahip olamayacağıdır. İlk olarak bu tür giysilerle asla ve asla renkli makyaj ve yapılı saç kullanılmaması gerekir. Yoksa çevrenizdekilerin "altı şiş üstü kaval" yakıştırmalarına kendinizi hazırlamanızı tavsiye ederim. İkinci ve en önemli nokta ise giydiğiniz erkeksi giysinin kusursuz bir işçiliğe sahip olması. Zanaatkar olarak erkek terzileri her zaman kadın terzilerine göre daha net, temiz ve kusursuz işçilikler ortaya çıkarmaktadırlar. Sonuç olarak bu  iki noktaya dikkat ederek sezonun bu trendini uygulamanızı tavsiye ederim.

Balenciaga

Balenciaga
Balenciaga
Balenciaga


Stella McCartney Stella McCartney


Stella McCartney

      7) Sportif Şıklık:

      İşte modası asla geçmeyecek bir görünüm. Bir veya bir kaç parça da abartısız abiye görüntüsü ile gündelik olarak adlandırılabilecek giysilerin bir arada kullanılmasıyla elde edilen şık bir görünüm. İş yerinde çalışırken bir anda çıkıp köşedeki barda kokteyl içip salınacak veya uzun süren bir doğum günü partisinden sabah makyaj tazeleyip işe gidebilecek bir kadın havası. Aslında ikisine de ait değil ama ikisinde de dışlanmayacak bir görüntü. 


A.L.C. 
A.L.C. 
A.L.C. 

Antonio Berardi

Antonio Berardi
Antonio Berardi

Badgley Mischka
Badgley Mischka
Jason Wu


Jason Wu 

Jason Wu

      Başında da belirttiğim gibi hızla değişen moda artık keskin hatlara sahip olmaktan çıktı. Eskisi kadar acımasız değil. Ama yine de öne çıkan bu 7 trendi barındıran giysilerden bir kaçına sahip olmak sizin bir adım önde olmanızı sağlayacaktır. 

0 yorum:

Yorum Gönder