.

.

14 Şub 2013

8 Şişe = 1 Levi’s® Jean
      Hayır başlığa bakıp '' Biber acıdır. Hayat acıdır. O zaman Hayat = Biber " gibi ilk okuldan kalma bir felsefi yaklaşımda bulunduğumu düşünmeyin. Gerçekten 8 adet şişe ile bir kot pantolon yapılabildiğini kanıtlayabilirim size. 

      Hepinizin malumudur ki son yıllarda bütün sektörlerdeki ortak çaba sürdürülebilirlik üstüne. İnşaat sektörü yeşil binalara kendini adamışken, tekstil sektörü de boya gerektirmeyen renkli elyaf yetiştirmeden, su ve ses tasarruflu üretim yöntemlerine kadar bir çok yol denemekte günümüzde. Ama bütün sektörlerin ortak buluşma alanı geri dönüşüm. Özellikle atık malzemelerin tekrar kullanılmasına dayanan bir sistem. Günümüzde bir firma doğayı ne kadar koruyorsa o kadar çok el üstünde tutuluyor destekleniyor. Genel söylemle "Başka Dünya Yok" bağırışlarına ne kadar karşılık veriyorsa o kadar prestij kazanıyor.

      Aslında yıllardır sürdürülebilirlik adına güzel çalışmalar yapan Levi's®  bu sefer karşımıza çöplerden yapılan Waste<Less jeanlerle çıkıyor. Geri dönüşüm kapsamında toplanan plastik, termoplastik şişeler ve plastik servis tepsileri renklerine göre ayrılarak eritme, süzme ve soğutma işlemleri sonrasında polyester elyaflar elde ediliyor ve bunlar pamuk elyaflarla birleştirilerek denim kumaş dokunuyor. Bir kot pantolonun üretilmesi için ise 8 ile 20 arası şişeye gerek duyuluyor.

      Yaptığı bu çalışmalar ile Levi's® Yaptığı önümüzdeki günlerde bir çok çevreci kuruluştan destek ve ödül alacak gibi görünüyor bence.  Diğer markalara da örnek olmasını diler önünde saygıyla eğilirim kendisinin. Siz de bu çevre dostu pantolonlara ulaşmak istiyorsanız yapmanız gereken en yakın Levi'S mağazasına doğru yola çıkmak.

0 yorum:

Yorum Gönder