.

.

28 Şub 2013

Balenciaga, Alexander Wang'ın Kanatlarıyla Uçmaya Başladı


      Aslında parmaklarım her klavyeye değdiğinde içim biraz daha burkuluyor. Yazıp yazıp siliyorum sürekli. Sanırım içim kötü şeyler yazmama çok izin vermiyor. Kolay değil bir tarafta yıllardır neredeyse bütün koleksiyonlarına bayıldığım, kadın ve erkeğe kıyafetle ruh kazandırmayı başaran Balenciaga, diğer tarafta bana göre moda dünyasının son zamanlarda kazandığı en başarılı ve tarzı olan genç tasarımcılardan . İki tarafa da fazlasıyla sempatim ve saygım var. Ve ortada da bu ikilinin ilk meyvesi olan ve çok içime sinmeyen bir 2013-2014 sonbahar kış koleksiyonu var. 

       Geçtiğimiz aylarda Balenciaga ve markanın kreatif direktörü Nicolas Ghesquiere 15 yıl sonunda yollarını ayırdıklarını duyurmuşlardı. Benim ve benim gibi Balenciaga severler için kabullenilmesi çok kolay bir durum değildi aslında. Yıllardır markaya can veren gönlümüzü kazanan adam artık yoktu. Herkesin aklındaki soru ise aynıydı. Peki Nicolas Ghesquiere'in yerine kim getirilecek? Sorunun cevabına kavuşmak çok uzun süremedi ve genç yaşına rağmen son yıllarda büyük işlere imza atan tasarımcı Alexander Wang'ın markanın kadın, erkek ve aksesuarlarının kreatif direktörlüğüne getirildiği duyuruldu. Kimine göre bu tercih olabileceklerin en iyisiydi. Benim içinse ilk defileyi görmeden karar verilmemesi gereken bir yenilik. Ve o gün geldi çattı. Bu gün Balenciaga, Alexander Wang kanatlarını takıp uçmaya başladı Paris semalarında. 

      Tamamen siyah, beyaz ve gri tonlarından oluşan bu koleksiyon için söylenebilecek en net söz "Arada" olacaktır. Ne oturmuş, net ve couture sınıfına girebilecek lüks imajıyla Balenciaga'nın, ne de Alexander Wang denildiğinde akla gelen sokak minimalizminin izleri tam olarak mevcut değil giysilerde. Matematiğe tamamen aykırı bir sonuç var ortada. 1+1=1!  Ortaya çıkan ürünlerin kötü olduğundan bahsetmiyorum bu konu yanlış anlaşılmasın ama görünen o ki Wang koleksiyonu hazırlama sürecinde çok özgür davranmamış (davranamamış). Ama özellikle altını çizmek istediğim bir durum var ki işte tam o noktalarda 1+1=2 sonucu yakalanmış. O da koleksiyon genelinde kullanılan pens ve kup kaydırmaları. Zaten Wang'ın geçmiş çalışmalarından bu konudaki yeteneğini biliyoruz. Balenciaga da geçmiş koleksiyonlarında bu tarz kup oyunlarını bol bol kullanmaktan geri kalmamıştı. İşte bu kup ve pens oyunları bu yeni koleksiyonda da usta bir şekilde kendine yer bulmuş ve bazı parçalarda büyük başarıya ulaşılmış. Üstüne saatlerce konuşulabilecek bir diğer güzellik ise metal bileklikler. Elit görüntünün içinde güzelce yedirilmiş asilik metal aksesuarlara çok güzel bir hava katmış.

      İlk koleksiyondan yola çıkarak kesin yorumlarda bulunmaz elbette imkansız. Ama bana kalırsa ilerleyen zamanda bu ikili 1+1=2 yi tam anlamıyla bütün parçalarda yakaladıkları bir koleksiyonu bize sunacaklardır. 

0 yorum:

Yorum Gönder