.

.

20 Şub 2013

Bir yazıcıdan giysi, ev hatta organ çıkartabilir misiniz?


      Yazının detaylarına geçmeden önce buradan seslenmek isteğim kişiler var. Aslında sadece kendi adıma değil bütün tasarımcılar, mimarlar, inşaatçılar, otomotivciler, organ mafyaları (evet doğru okudunuz), sağlıkçılar vb. pek çok meslek grubundan insanlar adına konuşacağım. 

      Sevgili makine üretimine hayatını adamış bilim adamları, ne olur ekmeğimizle oynamayı bırakın. Yani bu teknolojiyi ileriye götürmenin de bir sınırı var. Yıllar içinde yok ettiğiniz meslekler size yetmedi mi? Gözünüz doysun. Hadi ben bir tasarımcı olarak kendimi geçtim organ mafyası mensuplarının ne günahı var? Hayır yazıcıdan organ çıkarmak ne demek? Neyse neyse sinirden çok hızlı ilerledim. Olayı daha sakin ve açık anlatacağım birazdan. Fakat sevgili okur ne olursa olsun yıllardır yaratıcılığının sınırlarını zorlayarak seni giydirmeye çalışan tasarım emekçilerini unutma. Vefalı ol! Yeryüzünden mesleğimizin silinip gitmesine izin verme. Unutma ki o makineden hiç bir zaman eline sağlık çok güzel oldu dediğinde "Güle güle giy" sözcüklerini duyamayacaksın.

      Aslında biraz teknoloji ile haşır neşir olanlar için 3 boyutlu yazıcı çok bilinmedik bir kavram değil. Özellikle son zamanlarda yükselen bir trend. Öyle ki Obama geçen hafta içi yaptığı ulusa sesleniş konuşmasında "Geleceğin Sanayi Devrimi" olarak adlandırdığı bu teknolojiye destek istedi. Aslında bu adlandırma gerçek anlamda tam yerinde ve doğru kullanılmış bir söylem. Çünkü bu yazıcı teknolojisi gün geçtikçe hızla ilerliyor. Örneğin Ford artık satış sonrası yedek parça üretimini artık bu yazıcılar ile yapmaya karar vermiş ve çalışmalara başlamış durumda. Son James Bond filmi "Skyfal"daki Aston Martin marka araba bu sistem üretildi. Tasarımcı Enrico Dini bu yazıcılarla 2 katlı bir ev üretti. 83 yaşında bir hastanın kırılan çene kemiği yerine bünyeyle %100 uyumlu malzemeden çene kemiği üretilip takıldı. Daha da ileriye gidilip 3 boyutlu yazıcılarda doku üretmek için çalışmalar yapılmaya başlandı.

      Giriş bölümündeki seslenişimin nedenini artık daha iyi anlamaya başlamışsınızdır sanırım. Buraya kadar diğer sektörlerdeki çalışanlar için çalan tehlike çanlarını gösterdim. Bundan sonraki aşamada Moda Tasarımında 3 Boyutlu Yazıcıların ilerlemekte olan işlevinden bahsedeceğim. Aslında yazıcıların üretiminden itibaren moda sektörüne yönelik çalışmalar yapılmaya başlanmıştı. Ama özellikle son zamanda kat edilen yol teknolojinin boyutlarını gözler önüne sermekte. Örneğin 2010 yapımı Demir Adam'ın çelik görünümlü zırhı bu sistemle oluşturuldu. Ayakkabı tasarımcısı Janine Alleyne'nin kullanımı daha çok mümkün olmasa da ürettiği ayakkabılar yeni bir çağın başlangıcı görüntüsünde. Continuum markasının ürettiği ayakkabılar tasarım bakımından doyum yaratmasa da yine de kullanım açısından oldukça başarılı sonuçlar veriyor. Maison 203 tarafından üretilen aksesuarlar ise bana göre çok yakın sürede günlük hayatta bol bol karşımıza çıkacak.
Janine AlleyneContiniuum 

Maison 203 


      Bu noktada 1984 doğumlu Alman tasarımcı Iris van Herpen (favori tasarımcılarımdan biri olmasından değil) kendisi için ayrı bir parantez açılmasını fazlasıyla hak ediyor. Moda sektöründe genç yaşına rağmen 3 boyutun ustası olarak adlandırılan tasarımcı 2013 ilkbahar-yaz koleksiyonunu Paris Moda Haftası'ndaki "Voltage" isimli couture defilesiyle görücüye çıkardı. 3 Boyutlu Yazıcılardan çıkan parçaları elbiselerin üzerine monte ederek oluşturduğu giysilerin dışında, tamamı yazıcıdan çıkartılmış ilk kullanılabilir giysiyi de izleyicilere sunarak bu konudaki ustalığını gözler önüne serdi. Tamamı Objet Connex 3D Yazıcı sistemiyle gerçekleştirilen bu giysi geleceğin modasının habercisi gibi görünüyor.


      Günümüzde düşük seviyede bir 3 Boyutlu Yazıcının 700 dolar civarında bir paraya satıldığı , kapladığı alanın bir bilgisayar ekranı kadar olduğu ve üretimin saatler içinde gerçekleştiği düşünülürse ilerleyen zamanda her evin bir tasarım ve üretim atölyesine dönüşeceği ön görülebilir. Yine de mevcut durum yine de bazı zorlukları da peşinden getiriyor. Örneğin sadece belirli ticarete yönelik yazıcılarda belirli malzemelerin kullanılıyor olması, montaj kısmının sıkıntılı olması bunlardan sadece bir kaçı. Ama taşımacılığın ortadan kalkacak olması, üretimde kullanılacak kaynakların azalacak olması, ürün ile tüketici arasında tasarımcı, firma vb. hiç bir engelin kalmayacak olması ilerleyen zamanda bu eksiklerin giderilip mükemmele ulaştırılmasının hızlandırılacağı kesin gibi. 

       Sonuç olarak ben ve benim gibi bu teknolojinin, mesleğinin sınırlarını zorladığı insanları ileride endişeli günler bekliyormuş gibi görünüyor.

0 yorum:

Yorum Gönder