.

.

27 Şub 2013

Şapkaların Efendisi 20 Yılını Bir Kitapta Toplandı


      Philip Treacy'nin "Şapkaların Efendisi" olduğu sanırım sadece benim için değil bir çok kişi için  değişmez bir düşünce . Sürreal dokunuşlar, matematiksel hesaplamalar, sıradışı soyutlamalar gibi tasarımı sanata dönüştüren bir çok özelliği yaptığı şapkalarda görmek mümkün. Müşterisinin yüz şekline, ten rengine aldırmadan, içinden geldiği gibi, sadece sanatını ortaya koymak için ortaya çıkartıyor ürünlerini yıllardır ve ne olursa olsun bir numara olmaktan geri kalmıyor.

      1985 yılında moda tasarımı okumak için Dublin'e yerleşen İrlandalı tasarımcı, ardından şapka tasarımı okuduğu Royal Collage of Art'tan birincilikle mezun olarak kendi atölyesinin başına geçti. Channel, Givenchy, Ralph Lauren, Donna Karan, Valentino, Rıfat Özbek gibi ünlü tasarımcıların koleksiyonları için şapkalar tasarladı. 1991, 1992, 1993, 1996 ve 1997 yıllarında İngilz Moda Ödülleri'nde kazandığı "Yılın Aksesuar Tasarımcısı" ödülleri ile ne denli başarılı olduğunu herkese kanıtladı. İngiliz Kraliyet ailesinin yanı sıra Lady Gaga, Madonna, Victoria Beckham, Sarah Jessica Parker, Grace Jones gibi ünlü isimlerin vazgeçemediği isim haline gelen tasarımcı her geçen gün ününe ün, ürünlerine ürün katmaya devam ediyor.

       Philip Treacy şimdi de hiç görülmemiş fotoğraflarının ve işlerinin yer aldığı kendi yayınladığı kitap ile karşımızda. Son 20 yıldır her zaman yanında olan ve yaptığı işlere tanıklık eden yakın dostu Kevin Davies'in fotoğraf makinesinden huzurlarımıza gelen bu kitap tasarımcının son 20 yılına ışık tutar nitelikte görünüyor.

       İşte 192 sayfalık kitaptan yayınlanan bir kaç fotoğraf
0 yorum:

Yorum Gönder