.

.

19 Şub 2013

Sinematografi Modaya Hizmette Kusur Etmiyor

      
     Moda artık tanıtım için bambaşka yollar, şekiller denemekte sınır tanımıyor. Özellikle büyük ve yenilikçi markalar geleneksel tanıtım sisteminden gün geçtikçe uzaklaşıyorlar. Örneğin defilelerde, etkinliğin yapıldığı mekandan kullanılan müziğe, dekorlardan sunum tekniklerine kadar sürekli yenilik arayışı içerisindeler. Bu da her defasında defile öncesinde takipçilerin yüksek merak seviyesinde kalmasını sağlıyor. Elbette bu değişimler sadece defilelerle sınırlı değil. Tanıtıma hizmet eden, ürünlerin sunulmasına araç olan her şeyde farklı olma, dikkat çekme ve monotonluğu yok etme yolları aranıyor. İşte onlardan bir tanesi de sezon ürünlerinin tanıtımı için hazırlanan zaman zaman kısa film tadındaki sanatsal videolar...

      Sanatsal dememin nedeni markaların bu iş için gerçekten  uzman, tanınmış ve hatta ödüllü yönetmenler ile çalışmaları. Kısa bir süre önce H&M'in David Beckham iç çamaşırları tanıtım filminin (izlemek için) Guy Ritchie tarafından çekilmesi duruma verilebilecek en taze örneklerdendir. İşte size 2013 ilkbahar- yaz koleksiyonlarının tanıtımı için bana göre en iyi işi çıkarmış 5 markanın videoları. 

      *Okuyucuya Not: Bir çok markanın gerçekten mükemmel görsellikte hazırlanmış tanıtım videoları mevcut. Benim seçtiklerim ise bir giysinin tanıtımını yapma görevi üstlenmekten ziyade giysileri bir hikaye temelinde, mükemmel görsellik eşliğinde sunan videolar.

5 numara : Bottega Veneta


      Aslına bakarsanız bu sıralamayı oluştururken Bottega Veneta'yı alıp almamak arasında çok kararsız kaldım. Üst tarafta yazdığım notumla çelişebilme ihtimalim geldi. Yani bu reklam videosu listenin üst sıralarındakine göre biraz daha sezonun ürünlerini tanıtmaya yönelik. Ama işin içinde Bottega Veneta gibi bir İtalyan şıklığı ve kalitesi + Peter Lindbergh gibi bir fotoğraf dehası varken sözümde durmak için de kendimi yırtmanın bir mantığı olmadığını düşündüm. Zaten ortaya çıkan videonun görselliği başlı başına bütün olumsuzlukları silmem için bir neden.

4 numara: Longchamp


      İşte listede yer alan diğer videoların aksine rengarenk bir çalışma. Longchamp  enerjik, kıpır kıpır bir video çıkarmış ortaya. "You Should Be Dancing" temasıyla insanı rahatsız etmeden çanta, ayakkabı, saat ve bilekliklerin reklamı yapılıyor. Bu arada videoda da gördüğünüz üzere firmanın 2013 ilkbahar-yaz sezonu için hazırladığı çantalar çok ama çok başarılı.

3 numara: Prada


      Fotoğraf sanatçısı Steven Meisel tarafından çekilen "10 Women" isimli bu video bana göre tam anlamıyla hipnotize edici özellikte. Arka plandaki kadın sesi ve Moondog'un Stamping Ground'u eşliğinde ekrana bakarak bütün dünyayı unutmanız hiç zor değil. Bir de Eva Herzigova, Irene Hiemstra, Irina Kravchenko, Kristen Owen, Maartje Verhoef, Raquel Zimmermann, Sasha Pivovarova, Saskia de Brauw, Sung Hee Kim ve Vanessa Axente gibi 10 birbirinden güzel kadının da bir arada olduğunu göz önünde bulundurursanız Prada'nın hipnotize etme konusunda ne kadar iddialı olabileceğini anlamak zor olmayacaktır.


2.numara: dsquared2


      Kanadalı ikizler Dean ve Dan Caten'nin bana göre olağan üstü güzellikteki markası. Tasarladıkları hemen hemen her üründe bir ayrıntı ve yenilik arayışında olmaları beni en çok kendilerine çeken özellik. Ayrıca sıradışı defileleri, tanıtım fotoğraf ve reklamları da favorilerimin arasına girmelerinde büyük rol oynuyor. 2013 ilkbahar-yaz tanıtımı için başarılı ikili Mert Alaş ve Marcus Piggot ile çalışan ikizler, yine dikkat çekici bir tanıtım ile karşımızdalar. Dan ve Dean'in kadın ve erkek kıyafetlerini kendilerinin tanıttıkları bu "Behind the Mirror" konseptli reklam bana göre ikinci sırayı fazlasıyla hak ediyor. 


1 numara: Miu Miu


      Ve tartışmasız listenin bir numarası Miu Miu. 9 küsür dakika süren görsel bir şölen desem abartmış olmam sanırım. Aslında marka bunu neredeyse bir gelenek haline getirdi. "The Door" markanın Women's Tale kapsamında hazırladığı 5. ve en uzun videosu. Yönetmenliği 2012 Sundance Film Festivali'nde en iyi yönetmen ödülünü kazanan Ava DuVernay tarafından yapılan "The Door" hayatın dönüşümü ve bir kadının güçlenmesini anlatıyor. Çekimlerde kullanılan bütün giysiler Miu Miu 2013 ilkbahar-yaz koleksiyonundan. İnsanın gözünün içine sokmadan ürünlerin reklamının nasıl yapılabileceğini ders niteliğinde anlatıyor. Kullanılan müzikler hakkında ise söyleyecek tek kelime var mükemmel.

0 yorum:

Yorum Gönder