.

.

28 Mar 2013

H&M Reenkarnasyona İnanıyor


      Ve yazmaktan en çok keyif aldığım haberlerden birinde sıra. Sürdürülebilirlik ile ilgili moda sektöründeki bir gelişmeyi sizinle paylaşmak o kadar hoşuma gidiyor ki anlatamam. İnsanlık olarak büyük bir çıkmaza soktuğumuz doğayı kurtarmak için geç olamadan bir şeyler yapmaya çalışmak ya da yapanları görmek gerçek anlamda umut veriyor insana. 

      Bu sefer karşımızda aslında doğal dengeleri alt üst etmede önemli bir paya sahip olan fast fashion oluşumunun devleri arasında yer alan H&M var. Sürekli piyasaya yeni ürün sürme konusunda birbirleriyle yarışan bu fast fashion markaları  üretim aşamasında, kaynakları yok ederek, enerji harcayarak, ses kirliliğine neden olarak, boyar maddelerin atıklarını doğaya salarak, ayrıca; dağıtım ve ulaştırma aşamasında havayı kirleterek, petrol ve su tüketerek, satış ve pazarlama aşamasında; her bir mağazasında yanan bir spot sayesinde küresel ısınmayı tetikleyerek,... diye verdikleri zararlar sayfalarca yazılabilir.

      İşte H&M marka olarak doğaya verdikleri bu zararları telafi etmek için yeni bir çalışma yapmaya başlamış. Zaten daha önce çevrecilerin kendilerine yönelttikleri sivri oklar nedeniyle sürdürülebilirlik adına girişimlerde bulunmuşlardı. Geçen haftalarda Intimissimi'nin eski iç çamaşırlarını getirenlere hediye çeki verdiğinden bahsetmiştim. Bu sefer de H&M aynı stratejiyi izliyor hem de aynı ortakla birlikte yani I:CO ile. Bu çalışma, Intimissimi kampanyasından daha bilgilendirici ve kapsamlı bir tanıtım aşaması ile karşımıza çıkıyor. Aynı zamanda toplanan her 1 kilogramlık kullanılmayan tekstil ürünü karşılığında  H&M belirlenecek bir vakfa da 0.02 Euro bağış yapacak.

      Fakat burada insanın aklına bir soru takılmıyor değil. Toplanan bütün tekstil ürünlerinin nerelerde kullanılabileceğine dair bir görsel var açıklamalarda. Giyimden, enerjiye, temizlikten, otomotive bir çok sektörü kapsayan bu  kullanım alanları acaba I:CO ve dolaylı olarak da H&M'e gerçek anlamda büyük bir maddi kazanç getirecek mi? Yoksa bu gerçekten doğayı korumak ve hata telafi etmek adına başlatılan bir çalışma mı? Bana sorarsanız %40 doğa ve sağlayacağı prestij için %60 maddi kazanç için.

      Nedeni ne olursa olsun sadece 1 kilogram pamuk elde etmek için gereken su miktarının 20.000 litre olduğu düşünülürse, sonucun her şekilde doğaya yararlı olacağı kesin. Aynı zamanda götüreceğiniz her bir poşet kullanılmayan giysi içinde kazanacağınız 5TL değerindeki hediye çekinin de bütçenize yararlı olacağını söylemek lazım. Tebrikler H&M...

      Kampanya hakkında daha detaylı bilgi için burayı tıklamanız yeterli.

0 yorum:

Yorum Gönder