.

.

31 Mar 2013

Kim Kardashian ve Ters Gebelik

       (Dikkat! Birazdan okuyacağınız bu yazı blogun genel amacından uzak ve tarzı ile çok bağdaşmayan bir yapıdadır. Yazarın bildiği hamilelik terimleri ile ilgili duyduğu şüphelerden yola çıkarak, doğruyu bulma, kafasındaki soru işaretlerini paylaşma adına yazdığı bir yazıdır...)

     Bir süredir aklımda bir soru var ve acaba ben bazı şeyleri yanlış mı biliyorum diye sürekli düşünüyorum. Geceleri uykularım kaçacak kadar kendi bildiğimden şüphe eder durumdayım. Bu durumu en son Ebru Şallı'nın hamileliklerinde yaşamıştım. Ya hamile değildi ya da tıp öyle ilerlemişti ki ceninler anne karnından alınıp bir dış ortamda büyütülebilir hale getirilmişti. Hatta hamilelikle ilgili hiç bir bilgiye sahip olmayan ben acaba "Dış Gebelik" böyle bir şey mi diye çok düşünmüştüm. Yaklaşık 3 ay yaşadığım bu soru işaretleri hamileliğinin 8. ayına doğru son buldu. Leblebi yutmuş solucan kıvamında çıkan karnı uykularımın düzene girmesini sağlamıştı. 

     Şu sıralar yine sağdan soldan duyduğum bir hamilelik terimini acaba yanlış mı biliyorum diye durmadan düşünüyorum. "Ters Gebelik". Benim bildiğim bebeğin baş kısmı ile ayak kısmının yer değiştirmesi ile ortaya çıkan tedirginlik verici durumdur. Ama son zamanlarda nasıl bu kadar meşhur olduğunu anlamlandıramadığım ve her gördüğümde tüylerimi diken diken eden Kim Kardashian'ın hamileliği bu terimi tekrar sorgulamama neden oldu. Acaba ben "Ters Gebelik" teriminin anlamını yanlış mı biliyordum? Baş ve ayakların yer değiştirmesi değil de anne bedeninde bebeğin karında değil de tam ters istikamete gelişim göstermesi miydi?

      Oturdum bugün araştırdım. Hayır "Ters Gebelik" daha bilimsel açıklamaları olsa da tam da benim bildiğim gibi bir durum. Peki o zaman Kim Kardashian'ın bu hali ne? Acaba bütün bilimsel kurallara aykırı bir hamilelik mi yaşıyor? Nasıl ünlü olduğu açıklanamadığı gibi fizyolojik olarak hamileliği de hiç bir zaman açıklanamayacak mı? Egemen böyle şeyler yazmayı nereden öğrendi? Hem ben müteahhit miyim? İstanbul'da arsa mı kaldı? Canımmmm...

      ERROR 404-NOT FOUND

       1 yorum:

  1. Bir Biyolog olarak Ters Gebelik konusunu doğru biliyorsun ama bir de Dış Gebelik denen bir terim var ama bu tehlikeli bir durum bunun olduğunu sanmıyorum. Kim için diyebileceğim tek şey fırsatını bumuşken bol bol yediği bence zatenn bayağı kıvrımlı bir kadındı bu durumu normal.

    YanıtlaSil