.

.

2 Mar 2013

MBFW Istanbul'da Tasarımları Görücüye Çıkacak Tasarımcılar Belli Oldu


     Geçen günlerde yazmıştım ama bilmeyenler için tekrar hatırlatmakta fayda var. Türkiye'nin en büyük moda organizasyonu Istanbul Fashion Week artık tarihin tozlu sayfalarına doğru yol aldı. IMG çatısı altında Mercedes-Benz'in isim sponsorluğuyla artık Mercedes-Benz Fashion Week Istanbul olarak yeni ufuklara doğru yelken açtı. Bugün yapılan açıklamada bu yeni oluşum çerçevesinde yapılacak olan ilk moda haftasında tasarımları görücüye çıkacak tasarımcılar ve firmalar açıklandı. 

     Önceki senelerden çok farklı bir kadro beklemek ilk organizasyon için elbette yersiz olacaktı. Nitekim açıklanan listede çok büyük değişiklikler mevcut değil. Ancak benim için en büyük sürpriz Zeynep Tosun'un organizasyonda yer almaması oldu. Nedenini bilmemekle birlikte merak etmediğimi de söyleyemem. Bu konuda aydınlatılmaya da her zaman açığım.

   Gelin 12-16 Mart 2013 tarihleri arasında MBFWI kapsamında podyumda iz bırakmaya aday tasarımcılara bir bakalım ve bir kaçı hakkında yorumlarda bulunalım.


  
     Organizasyonun en kalabalık olamaya aday defilesi bana kalırsa Özgür Masur defilesi. Zaten başarısı belli olan tasarımcı özellikle son zamanlarda İntikam dizisi için tasarladığı kıyafetlerle de gündemde. Yani modadan anlamasa bile bir çok medyatik ve medyatik olma yolunda ilerlemeye çalışan kişi muhakkak defileye katılmak için ellerinden gelen her şeyi yapacaklardır. Sonuç olarak Özgür Mansur defilesi podyumda sergilenecek giysilerin yanı sıra içeride olacak davetli topluluğuyla da merak edilen bir defile olacak.

     Son günlerin yükselen değeri Ece Gözen defilesi de aynı şekilde yoğun bir ilgiye gebe bana göre. En son aldığı ödülle birlikte modayla ilgilenen kişilerin takibine girmiş durumda kendisi. Kullandığı kalıp teknikleri, giysileri yerinde parçalamaları ve renkleri dengeli dağıtmadaki yeteneği ile günlük kıyafetlere  kazandırdığı avangard hava bence kendisinin durmadan yükselmesini sağlayacaktır. 

  Erkek modasına getirdiği yenilikçi yaklaşım ile Niyazi Erdoğan da geçmiş senelerde olduğu katılımcıların merakla beklediği isimlerden. Zaten erkek modasında kısır döngüden kurtulamayan Türkiye için bence olmazsa olmaz isimlerden birisi kendisi.

     Erkek modasından konu açılmışken Emre Erdemoğlu'ndan da bahsetmek gerektiğini düşünüyorum. Son yapılan fashion week kapsamında karma defilede yer alan ve tasarımları dikkatimi çeken tasarımcı hakkında internette bilgiye ulaşmak neredeyse rahibe kıyafeti giymiş Paris Hilton görseli bulmak kadar zor. Ama çok uzun süreceğini sanmıyorum bu durumun. O kadar güçlü ve kendinden emin geliyor ki ilerleyen yıllarda adından sıkça söz ettirecek tasarımcılardan biri olmaya aday bence. Erkek giysilerinde kullandığı cesur kesimler bana göre görülmeye değerler arasında yer alacaktır.

    Derinin kraliçesi Simay Bülbül'de tasarımlarını sergilemesi merakla beklenen isimlerden.  Artık İstanbul Moda Haftası'nın gedikli isimlerinden biri haline gelen tasarımcı Türk deri sektörüne en çok hizmet edenlerden biri. Aynı zamanda bu güne kadar ortaya koyduğu işlerle de artık alanının önde gelenleri ve sözü geçenleri arasında. Bakalım Simay Bülbül bu sefer deriye tasarımlarında nasıl hayat verecek?

    Aşk-ı Memnu dizisiyle birlikte ününe ün katan Elif Cığızoğlu romantik kıyafetlere kattığı keskin hatlarla dikkat çeken bir tasarımcı. Daha çok krep, saten gibi abiye kumaşlar ile şık ve güncel bir çizgi yakalayan ve kat kat parçalar ile tasarımların hareket katan Cığızoğlu aynı zamanda canlı renkleri kullanma konusunda da oldukça cesur. Podyumda çeşit çeşit renk ve cesur kalıp oyunlarının görücüye çıkacağı ve mutlaka izlenmesi gereken defileler arasında olduğunu düşünüyorum.
      
      Sektörün yükselen yeteneklerinden biri var yine karşımızda Ayhan Yetgin. Geçen organizasyonda karma defilede yer alan 86 doğumlu bu cesur tasarımcının karşımıza nasıl bir koleksiyon ile çıkacağını çok merak ediyorum. Sürprize açık bir gösteri olacağı kesin. İmkanınız olursa mutlaka izleyin.

      Zarif, şehirli, öz güveni yüksek ve gittiği her yerde dikkat çeken kadını yaratma konusunda oldukça başarılı bir tasarımcıda şimdi sıra. Özlem Kaya. Fazla söze gerek yok MBFWI kapsamında bana göre görülmesi gerekenlerden.

      Begüm Salihoğlu yenilikçi lüks giyim tarzıyla, Tuvanam ve Elaidi de tecrübeleriyle podyumda yerlerini alacaklar. 

      Ve iki proje çalışması. Biri bünyesinde bir çok alanda değişik tasarımcıları barındıran Arzu Kaprol önderliğindeki Studio Kaprol, diğeri de ilerleyen günlerde hakkında yazacağım Güneydoğu Anadolu Kadınları'nı kalkındırmayı amaçlayan Argande. Bu iki projenin defilesi bana göre hizmet ettikleri amaç ile organizasyonun baş tacı olarak karşımıza çıkacaklar.

      
      Umarım bu yeni başlangıç Türkiye Moda Sektörünün daha da ileriye gitmesine beklenilenden büyük bir katkı sağlar.

0 yorum:

Yorum Gönder