.

.

6 Mar 2013

Ungaro Yaralarını Fausto Puglisi ile Sarabilecek mi?


      Moda tarihinde adı altın harflerle yazılan, köklü isimler denildiğinde akla gelen isimlerden bir tanesi hiç şüphesiz  Emanuel Ungaro'dur. 1933 yılında dünyaya gelen İtalyan tasarımcı, baba mesleği olan terziliğe devam etmiş fakat babasının aksine erkeklere değil çekiciliğini ortaya çıkarabileceği kadınlara tasarımlar yapmaya karar vermiştir. O günden, tasarımcının markadan ayrılışına kadar çekici ve seksi kadın denildiğinde akla Emanuel Ungaro gelmiştir. Tek bacağı ortada bırakan elbiseleri, etekleri ve kullandığı parlak renklerle fenomen haline gelmiştir.


    70'li yılların özgülük kokan havası markaya iyi gelmiş ve daha özgür renkler ve daha kadınsı silüetler ortaya çıkarmış bu durum önlenemez yükselişi de peşinden getirmiştir. 80'li yıllara gelindiğinde artık markanın tanınmışlığı dünya geneline yayılmış bu durum pazarlama konusunda yeni bir arayış içine girilmesine neden olmuştur. Başta Pierre Cardin gibi büyük şirketlerin izlediği yol olan lisans sözleşmeleri yöntemini benimsemiş ve ürünlerin satışı için dünya çapında bir çok üreticiyle anlaşmalar imzalamıştır. İlk başlarda marka için mükemmel bir gelir kaynağı olan bu anlaşmalar 90'lı yıllara gelindiğinde büyük br sıkıntıya neden olmuştur. Öyle ki Emanuel Ungaro 1967 yılında kurduğu şirketini 1996 yılında büyük bir borç ile Salvatore Ferragamo Grubu'na devretmiş ancak tasarımcı olarak markanın başında kalmaya devam etmiştir.

      Değişmeye başlayan moda anlayışına ayak uydurmakta zorlanan tasarımcı kendisine koleksiyon tasarımlarında eşlik etmesi için Giambattista Valli ile çalışmaya başlamış, 6 yıl süren bu birliktelik sonucunda güzel sonuçlar ortaya çıkmıştır. Ama bu iki başlı yapı anlaşmazlıklar yüzünden 2004 yılında bozulmuş Ungaro ve Valli yollarını ayırmışlardır. Tasarım hayatına küsen Emanuel Ungaro emekliliğini açıklamıştır. Aynı yıl marka bir kez daha el değiştirmiş ve Amerikan yazılım şirketi sahibi Asim Abdullah'a satılmıştır.

      Bu noktadan sonra marka için işler iyi gitmemeye başlamış eski parlak günlerine dönememiştir. Bunda moda sektöründen hiç anlamayan Asim Abdullah'ın etkisinin yanı sıra firmanın tasarımcılara karışan ve uzlaşılması zor CEO'su Mounir Moufarring'in rolü büyük olmuştur. Markanın yönetim kademesi o kadar başarızdır ki bir sezon kreatif direktör olarak Lindsay Lohan göreve getirilmiştir. Ardından gelen Giles Deacon ise markanın içinde bulunduğu duruma dayanamayıp görevinden ayrılmıştır.

      Asim Abdullah bu yolunda olmayan bu gidişin farkına geç varmış olsa da son zamanlarda kolları sıvadı ve markayı tekrar o eski, prestijli günlerine döndürmeye karar verdi. İlk olarak moda sektörünün deneyimli şirketi Aeffe Grubu ile bir ortaklık sözleşmesi imzalayıp ardından Fausto Puglisi'yi tasarımcı koltuğuna oturttu ve geçtiğimiz aylarda bu köklü değişiklikler basınla paylaşıldı. Merak edilen bu yeni oluşumun Ungaro'nun mevcut durumuna nasıl geleceğiydi. Bunu görmenin en iyi yolu ise Ekim 2011'den beri defile koleksiyonu üretmeyen markanın geçtiğimiz günlerde Paris moda haftasında sergileyeceği koleksiyondu. Beklenen gün geldi ve Madonna, Beyonce gibi ünlülerin tercihi, kadınsı görüntüler konusunda yetenekli Fausto Puglisi imzası taşıyan 2013-2014 Sonbahar-Kış koleksiyonu görücüye çıktı.


      Asimetrik kesimler, bedeni farklı kumaşlarla ikiye bölme,leopar deseni, bol puantiye, geniş omuzlar, broşlar ve markanın geçmişine bir saygı duruşu niteliğindeki derin yırtmaçlar koleksiyonun en göze çarpan detayları. Ayrıca parlak ve geniş renk paletiyle Paris Moda Haftası'nın en renkli defilelerinden biriydi. Bazı giysilerde kullanılan astar rengi bana çok özensiz gelse de koleksiyonun tamamına bakıldığında hepsi giyilebilir ve satışı rahat yapılabilecek parçalardı. Ancak hepimizin bildiği gibi Emanuel Ungaro markası bünyesindeki kıyafetler, diğer üst sınıf markalarda olduğu gibi yüksek rakamlara alıcı buluyor. Zaten prestijini kaybetmiş ve koleksiyonunda çok can alıcı dokunuşlar kullanmamış, risk almamış bir markanın, ürünlerinin bu durum ışığında mevcut fiyatlarla ne kadar tercih edileceğini merak etmiyor değilim.

      İşte Fausto Puglisi'nin elinden çıkan Emanuel Ungaronun 2013-2014 Sonbahar-Kış koleksiyonundan benim için dikkat çeken parçalar.0 yorum:

Yorum Gönder