.

.

29 Nis 2013

Aynı Anda 3 Sergi Gezmenin Dayanılmaz Güzelliği


      Cuma günü (26.04.2013) Ankara'nın önde gelen galerilerinden Galeri Soyut'da 3 serginin açılışı vardı. Sanat dünyasında isim yapmış sanatçıların yanı sıra, gelecekte adından söz ettirmesi muhtemel genç yeteneklere de kapılarını her zaman açık tutan galeri aynı anda 3 sergiye ev sahipliği yapabilme özelliği ile vakit sıkıntısı çeken sanatseverlerin gönlüne taht kuruyor. Bir çoğumuz yoğun iş yaşantısı nedeniyle etkinliklerden o kadar uzak kalıyoruz ki, işte Galeri Soyut gibi birçok etkinliği eş zamanlı olarak sunan yerler, çölde su bulmuş gibi sevindiriyor insanı. Öncelikle Galeri Soyut'a bu nedenle büyük bir teşekkür etmek istiyorum.

      Gelelim sergilerin detaylarına. A-B ve C salonlarında gerçekleştirilen sergilerde yer alan sanatçılar sırasıyla Fatih Karakaş, Ayhan Çetin-N. Kemal Topçu ve Özgür Kaptan. Adı geçen isimlerden Özgür Kaptan seramik sergisi ile karşımıza çıkarken, diğer sanatçılar birbirinden güzel resimleri ile sanatseverlere ulaşmayı bekliyorlar.

FATİH KARAKAŞ: "Gerçeğin Kıyısında" (A Salonu)
         Hayatın dondurulmuş anlarına ait görseller gibi sanatçının tabloları. Değişik teknikler kullanarak yarattığı fotorealizme yakın eserlerin hepsi her an için canlanıp sizinle konuşacak ya da sizi o mekanda yaşamaya sürükleyecek gibi. Abartısız, yalın ve ustaca. tuval veya kağıt üzerine dengeli yerleştirilen kompozisyonlar ile sanatçı büyük bir alkışı hak ediyor. Özellikle yukarıda görselini gördüğünüz gri duvar üzerine asılmış sarımsakların resmedildiği 70x100 boyutlarındaki yağlı boya tablo benim favorim. İşte sergiden objektifime yansıyan diğer tablolar.

AYHAN ÇETİN-KEMAL TOPÇU: "Buluşma VI" (B Salonu)


Ayhan Çetin
Kemal Topçu
      Buluşma VI tuvale farklı yaklaşan iki ressamın ortak sergisi. Ayhan Çetin genellikle kuş bakışı görünümlerden yola çıkarak, komplike kompozisyonlar oluşturduğu tabloları ile karşılıyor bizi. Resimleri sanki bir binanın, gökdelenin tepesinden inceliyormuş gibi hissediyorsunuz kendinizi. Ustaca uygulanan perspektif anlayışı ve renklerin kullanımı ile bakını içine alıyor tablolar. Benim sergide sanatçıya ait favorim  yukarıda gördüğünüz uçaklı tablo. Her zaman alttan görmeye alıştığımız uçağa bir kere de yukarıdan bakma hissi beni gerçekten etkiledi.

      Serginin diğer sanatçısı Kemal Topçu ise gri, mavi ve siyah tonlarından oluşan portreleri ile insanı yüzyıllar sonra bir buzulda hiç bozulmadan kalan insanlarla buluşturuyor sanki. Soğuk ama bir o kadar hisli. Sanki birazcık ısıyla canlancaklarmış gibi. Bir resimde az sayıdaki rengin tonları ile başarılı bir sonuca ulaşmak her zaman için zordur ama Kemal Topçu zoru başarmanın keyfini yaşamayı bana göre fazlasıyla hak ediyor. 

      Gelin "Buluşma VI"ya ait diğer görselleri inceleyelim.

Kemal Topçu
Ayhan Çetin

ÖZGÜR KAPTAN: "Baykuşun Gözünden" (C Salonu)


      Ayşe Kulin'in Füreya'sını okudğumdan beri seramik sanatına karşı içimde hep bir yakınlık vardır. Özellikle boyut sahibi seramik eserler ve bu eserlere hayat veren sanatçılar bende özel bir yere sahiptirler. Ama insan çok sevdiği şeyi beğenme konusunda her zaman daha seçici eleştirme konusunda da daha acımasızdır. Şimdi bu yazdıklarıma bakarak Özgür Kaptan'ın eserlerini beğenmediğimi düşünmeyin, bilakis kelimenin tam anlamıyla bayıldım. Bir de işin içinde benim çok sevdiğim, herkes tarafından uğursuz olarak adlandırılsada aslında bilgelik anlamına gelen ve bana göre inanılmaz sevimli canlılar olan baykuşlar olunca kendimden geçtim diyebilirim. Sanatçının büyük rakamlara ulaşan baykuşlu eşyalar koleksiyonu zaten kendisinin baykuşlar hakkındaki derin bilgisinin ve sempatisinin göstergesi. Bu düşkünlüğünü sanatına da yansıtan Özgür Kaptan sadece benden değil sergiyi gezen diğer sanatseverler tarafından da tam not aldı. Hatta o kadar ki serginin açılışının üzerinden neredeyse 2 saat geçmeden eserlerinin yanında kırmızı puantiyeler fazlasıyla göze çarpmaya başladı. Hadi gelin diğer eserlere birlikte göz atıp baykuşların büyülü ama sevimli dünyasına dalalım.

Özgür Kaptan


      15 Mayıs 2013 tarihine kadar devam edecek bu 3 başarılı sergiyi gezmek için Galeri Soyut'a mutlaka uğrayın derim. Adres: Yıldızevler Mahallesi Tagore Caddesi (4.Cadde) Şehit Mustafa Doğan Sokak No:82/A-B Yıldız Çankaya Ankara 

Not:(Pazar günleri kapalı olan galeri randevu almanız durumunda size özel açılabiliyor. Telefon: 0312 438 86 70)

0 yorum:

Yorum Gönder