.

.

9 Nis 2013

Chelsea Mavisi


      Renklerin marka imajındaki yeri tartışılamaz bir gerçek. Hem renklerin altındaki derin anlamlar hem de bakanda bıraktığı etki bu güne kadar bir çok araştırmaya konu olmuş ve markalar çıkan sonuçlardan elde edilen verileri baz alarak kurumsal kimlik oluşturmada renklerden faydalanmıştır. O kadar ki bazı markaları anlatabilmek için sadece renklerden yararlanmak mümkün olmaktadır.

     Dünyanın en büyük sektörlerinden olan ve peşinden milyarları sürükleyen futbolda da bu durum geçerli. Örneğin "Kırmızı Şeytanlar" denildiği zaman denildiği zaman akla hemen Manchester United gelmektedir. Turuncuyu vurgulamak için kullanılan "Portakallar" ise Hollanda Milli Takımı'nı anlatmaktadır. Türkiye'de ise futbol takımlarında genelde iki renk uygulaması vardır. "Sarı Kırmızı" denildiğinde akla Galatasaray gelirken "Sarı Lacivert" "Siyah Beyaz" "Bordo Mavi" "Yeşil Beyaz" sırasıyla Fenerbahçe, Beşiktaş, Trabzonspor ve Bursaspor'u anlatmak için kullanılır. Bazen takım adı hiç kullanılmadan sadece bu renklerin telaffuzu markanın adının yerini tutmaktadır. Örneğin haberlerde "Sarı kırmızılılar Real Madrid'i 4-0 mağlup etti" denildiğinde kazanan takımın Galatasaray olduğu anlaşılmaktadır (Bu akşamki maç için evrene enerji göndermekten geri kalamadım).

     İşte " The Blues" denildiği zaman dünya futbol piyasasında da akla ilk gelen isim Chelsea'dir. Hatta takımın kullandığı mavi bir çok yerde Chelsea Mavisi olarak adlandırılmaktadır. Bu yerleşik renk imajından yola çıkan takımın forma sponsoru Adidas önümüzdeki sezonun formalarını tanıttığı reklam kampanyasında "It's Blue, What Else Matters" sloganıyla taraftarları formaları görmeden almaya davet ediyor. Kampanyanın verdiği mesajın yanı sıra, ortaya çıkan reklam filmi de oldukça başarılı. Özel  kimyasallarla maviye boyanan takımın futbolcularının her biri en az 2 saatini çekimde geçirmiş. İşte 2013-2014 Chelsea formalarının tanıtıldığı reklam görseli ve filmi.

0 yorum:

Yorum Gönder