.

.

8 Nis 2013

Dünyanın En Centilmen Fili Moda Sahnesinde


      Benim neslim tarafından çok bilinmese de Fil Babar'ın bir döneme damga vurmuş masal kahramanı olduğu kesin. Centilmen fil olarak bilinen kahramanımız ilk olarak 1931 yılında Jean de Brunhoff tarafından Fransa'da yayınlamış, 2 sene sonra İngiltere ve Amerika'da İngilizce olarak raflardaki yerini almıştır. Brunhoff'un 1937'de hayatını kaybetmesinin üzerine yazımına bir müddet ara verilen masallar daha sonra yazarın oğlu Laurent de Brunhoff tarafından kaleme alınmaya devam edilmiş. 1989 ve 1991 yılları arasında Kanada televizyonlarında çizgi film olarak yayınlanan "Babar the Elephant" 2000 yılında 13 bölümlük özel yayınla tekrar karşımıza çıktı.

     Jean de Brunhoff'un karısının çocuklarına anlattığı hikayelerinden yola çıkarak yarattığı Babar, annesi avcı tarafından öldürülen ve kendini doğal yaşamın dışında, kalabalık bir şehirde bulan bir filin hikayesini anlatıyor. Her zaman için kibar ve iyi niyetli olan Babar giyiminden tavrına kadar bir centilmenlik sembolü olarak karşımıza çıkıyor.

      Yılların eskitemediği ve hafızalarda kendine yer bulan Babar bu sefer moda sektöründe kendisine yer buluyor. Tasarımcı Silas Adler tarafından İngiltere ve Amerika'da yayınlanışının 80. yılı şerefine hazırlanan 16 parçalık erkek koleksiyonu bir çok kişiyi çocukluğuna ve hayal alemine götürmeye aday.
                         0 yorum:

Yorum Gönder