.

.

27 Nis 2013

Erkekler Baskıya Dayanabilecek mi?26.04.2013
Mosmoda .com Yazım

                Bugün Nisan ayının son perşembesi. Bu da erkek modasına yönelik bir yazı ile karşınızda olacağım anlamına geliyor. Mart ayında yayınlanan erkek modasına yönelik yazıma dair aldığım olumlu tepkiler bana çok doğru bir karar verdiğimi gösterdi ve bu doğrultuda vazgeçmeden gidiyorum.

                Bugünlerde sürekli çocukluk anılarım geliyor aklıma. Sanırım geçtiğimiz günlerde bir yaş daha büyümüş olmanın verdiği sıkıntının getirisi. Artık eski havai, sorumluluğu az günleri geride bırakalı çok oldu ama 3 ile başlayan yaşlara hiç bu kadar yaklaşmamış olmanın verdiği bir gerginlik var üzerimde. Halbuki yaş konusunda takıntılı birisi de değilimdir. Hatta nur içinde yatsın sevgili Ayten Alpman’dan Her Yaşın Ayrı Bir Güzelliği Var isimli şarkı hayat felsefem diyebilirim.

                Neyse başlığa bakıyorsunuz erkeklere yönelik baskıdan bir önceki paragrafa bakıyorsunuz yaş ve çocukluk anılarımdan bahsediyorum. Bunları nasıl ortak bir potada eritecek işi nereye bağlayacak diye düşünenler olduğuna eminim. Hemen olaya geleyim. Benim yaşlarımda ve benden büyük olanlar özellikle ilkokulda kapsız defterler ile okula gitmenin neredeyse imkansız olduğunu bilirler. Hatta o kadar ki bütün sayfaların soluna çeşitli süslemeler yapacak kadar titiz ve bir şekilde el becerisine yatkın büyüyen bir nesildik diyebilirim. Her defter bitişinde bu sefer nasıl bir kap kullansak diye düşünür, rengarenk kap kağıtlarının arasında kendimizi kaybederdik. Araba desenlisinden, çeşitli çizgi film kahramanlarına, floral desenlilerinden, çeşitli yazılar ile bezenenlerine kadar geniş bir skala bizi mahallenin kırtasiyelerinde beklerdi. O zamanlardan gelen aşinalık ve kullanım alışkanlığı nedeniyle desenlerle aram hep iyi olmuştur. Tercih ettiğim giysilerde de eğer çok tarzım dışında değilse desen ve renk kullanmaktan hiç çekinmem. Bu nedenle ben ve benim gibi renk ve desen konusunda cesur erklerin yüzü fazlasıyla gülecek. Neredeyse bu sezon alacağınız dijital baskılı bir gömleği kesip bir kitabı, defteri kaplasanız hiç kimsenin yadırgayacağını sanmam çünkü o kadar renkli ve eğlenceli. Bence bu sezon hepimiz bu görüntüler ile çocukluk yıllarımıza dolaylı da olsa geri döneceğiz. Yaş bunalımına girmek üzere olan bendenizin canına minnet.

            Siz ne dersiniz? Bu renk ve desenler sokaklara yayılsın gözümüz gönlümüz açılsın mı yoksa kap kağıtları ile sınırlı kalıp kırtasiye raflarında varlığını tamamlasın mı?0 yorum:

Yorum Gönder