.

.

14 Nis 2013

Jehan Barbur Röportajı; "Bir Hikayenin Orta Halli Kahramanıyım"Gökten Düşmüş Yerlere Dağılmışım
Büyümemiş Küçük Bir Kadınmışım
Bazısı için Uzak Bir Rüyaymışım
Sonunda Senin Gibi İnsanmışım

Jehan Barbur (-miş adlı şarkısından)


      Bazı insanlar sadece şarkılara, romanlara, şiirlere kelimeler yerleştirirler. Gelişi güzel, okunuşu hoş ama yazan için boş sözcükler. Yaşadıkları,hissettikleri ve düşündükleri ile tutarsız, sakil sözler. Bazıları ise gerçekten kendilerini dökerler yazdıklarına. Okuyan, dinleyen hiç tereddüt etmeden inanır yazanın kendisini anlattığına. İşte Jehan Barbur'da dünya üzerindeki bu samimiyetin temsilcilerinden birisi. "Bazısı İçin Uzak Bir Rüyaymışım, Sonunda Senin Gibi İnsanmışım" sözleri mürekkebin kağıtta bıraktığı bir iz değil, ne kadar alçak gönüllü olduğunun imzalı bir taahhütnamesi aslında.

      Blogda bir röportaj bölümü hazırlamaya karar verdiğimde aklımda beliren ilk soru " Peki Açılışı Kiminle Yapacaksın?" oldu ve daha üzerinden 5 dakika geçmeden sorunun cevabını buldum. Eğer bu bir güzelliğin başlangıcıysa ve benim için önemliyse gerçekten özel birisi ile gerçekleştirmeliydim bu ilk röportajı ve O, Jehan Barbur'dan başkası olamazdı. İşte o anda yeni soru belirdi kafamda. Başarı basamaklarını hızla çıkan ve büyük bir yoğunluk içerisindeki bu mükemmel kadın teklifimi kabul edecek miydi? Daha da önemlisi beni ciddiye alacak mıydı? Her ne kadar " Sonunda Senin Gibi İnsanmışım " dese de şarkısında, kim bilir belki o biraz daha insan hissediyordu kendisini. Kafamdaki bu kuruntunun ne kadar gerçek dışı olduğunu attığım uzun mesaja gelen samimi, içinde kibirin zerresi bulunmayan cevabından anladım.  Üzerinden daha 24 saat geçmeden cevaplamıştı mesajımı. Benden daha keyifli kim olabilirdi? Hem benim için özel bir yere sahip olan insanın bu kadar doğal olması hem de bu röportaj serisine uğuruna inandığım birisiyle başlıyor olmanın mutluluğunu anlatmak maalesef çok kolay değil. Ben bu mutluluğu yaşamaya devam ederken siz de Jehan Barbur'la yaptığımız moda ile ilgili röportajın tadını, bahar havası tadındaki sesi eşliğinde çıkartın.

   Albüm: Hayat / Şarkı: Miş


"BİR HİKAYENİN ORTA HALLİ KAHRAMANIYIM"


   Moda olgusu sizin için ne ifade ediyor? Türkiye'deki moda anlayışı hakkındaki düşünceleriniz nelerdir?

       Moda olgusu benim için bir dönemin bakış açısını, zevkini, yaşam tarzını yansıtan bir olgu. Özellikle birçok fotoğraf, tarihi belge ve eski-yeni dergilerde dönemin anlayışı ve yaşam biçimi kılık kıyafet seçiminde de kendini gösteriyor. Ama giyim dışında "moda" sözcüğü açıkçası çok gerçekçi bir kavramın altını çizmiyor. Özellikle son dönemde dizi ve televizyonda yayınlanan magazin programlarının etkisiyle "sabun köpüğü" kıvamında bir genel geçerlilik arz etmekte. Bu konuşma tarzı, giyim, günlük hayatta kullanılan eşya ve elektronik aletler de dahil.        Moda ile ilgili gelişmeleri nasıl takip ediyorsunuz? Özellikle tercih ettiğiniz bir dergi, blog, gazete, internet sitesi vs. var mı?

       Bu röportajı sanırım pek yanlış biriyle yapıyorsunuz. Çünkü benim pek moda ve alış-verişle işim dışında aram yoktur. Kışın üşümemek için kazak ve palto, yazın ise sıcaktan pişmemek için kolayca giyilen tek parça rahat elbiseler tercih ederim. Bir stil sahibi olduğumu söylersem yalan olur. Günlük hayatımda gayet sönük giyinen, özellikle kışın uzun süren İstanbul'da aynı atkı ve paltoyu üzerinden eksik etmeyen renksiz bir kişiyimdir.
      
     Beğendiğiniz ve tercih ettiğiniz moda tasarımcıları kimler?

         Simay Bülbül ve Ümit Ünal gerçekten tasarımları açısından çok beğendiğim isimlerdir.

     Giysi seçerken nelere dikkat edersiniz?

        Üzerimde emanet gibi durmamasına ve sahnede giyeceksem rahat hareket etmeme imkan sağlamasına dikkat ederim.


Stilinizi nasıl tanımlarsınız? Tarzını beğendiğiniz veya örnek aldığınız kişiler kimler?

Tarzını beğenip örnek aldığım kişi annemdir. Bugüne kadar böylesi incelik ve zarafetle giyindiğini gördüğüm ender kişilerden biridir. Audrey Hepburn'e oldum olası hayranımdır. Stilim gündelik hayatta dediğim gibi yoktur. Ama meslek hayatımda yani sahne ve televizyon için seçtiğim kıyafetler genelde sade, şatafattan uzak, az da olsa 40'lı yılların tadını da anımsatan kıyafetlerdir. Onların içinde huzurlu ve rahatım. Bir hikayenin orta halli kahramanıyım.


Aksesuarın hayatınızdaki yeri nedir? Kullanmaktan vazgeçemediğiniz aksesuarlar nelerdir?

Aksesuar konusunda kıyafette olduğu gibi çekingen değilim. Oldum olası bayılmışımdır incik boncuğa. Bakkala bile giderken kulağımda küpe vardır. Küpesi olmaz.


Son olarak srdregemen'i takip edenlere iletmek istediğiniz mesaj veya önerileriniz nelerdir?

İlgi ve alakanız için teşekkür ederim. Moda dahilinde olmasa bile her daim çeki düzen yanlısıyım. hem insana iyi geliyor hem de karşımızdakine duyduğumuz saygıyı arttırıyor. Evdeki kocanın atlet ve donla dolaşması mevzusuyla hala barışabilmiş değilim. Moda olmasa da benim için hep moda, en moda "İtina"... Sevgililerimle

Albüm: Sarı / Şarkı: Körebe

     Büyük kalpli, güzel sesli, özel insan Jehan Barbur; Tekrar teşekkür eder ve buradan yeni yaşını okuyucularımla birlikte yeniden kutlarım. Mutlu yıllar...
  

2 yorum:

  1. Harika bir yazı olmuş Jehan tam bir leydi :)

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Aynen öyle. Duru, ne istediğini bilen ve gerçekten bütün övgüleri hak eden bir kadın.

      Sil