.

.

22 Nis 2013

Şimdi Çocuk Olmak Vardı


      Bilenler bilir bilmeyenler için buradan bir kere daha duyurayım. Her hafta perşembe günü Türkiye'nin önde gelen alışveriş sitelerinden MosModa.com blog bölümünde yazılarımla yer alıyorum. Hem blog dışında başka kanallardan moda severlere ulaşmak, hem de böyle büyük bir aile ile işbirliği içinde olmak benim için gerçekten güzel bir deneyim. Bakalım MosModa.com üzerinden moda severlerle hangi haberleri hangi bilgileri yayınlamışım.

          (MosModa.com 19.04.2013)

ŞİMDİ ÇOCUK OLMAK VARDI

                Merhabalar;

                Bu haftaki yazımda sizi moda çerçevesi içindeki bir başka noktaya götürmek niyetindeyim. İnternet üzerinden araştırma yaptığınızda moda başlığı altında genellikle 18 yaş üstü kadın ve erkeklere özel ürünlerle karşılaşmaktayız. Fakat moda sektörünün bir de görünmez müşterileri var. Çocuklar.

         Bir avuca sığacak büyüklükte olmasına bakmayın siz çocuk giysilerinin. Aslında biz yetişkinlerinkinden çok daha fazla detay ve özelliğe sahipler. Çocuk modası diğer yaş gruplarındaki tasarım anlayışından çok daha farklı. Büyük bir sorumluluk ve bilinç gerektiriyor. Bu kadar dikkat ve özene rağmen de hiçbir zaman yetişkin modası kadar ilgi görmüyor. Bunun sonucunda da üniversitelerden yeni mezun olmuş birçok tasarımcı da çalışmak istediği alan olarak çocuk giyimini tercih etmiyor. Doğal olarak bu durum çocuk giyim piyasasında bilinçli ve tecrübeli tasarımcı açlığına neden oluyor. Bilinçli kelimesinin altını özellikle çizdiğimin bilinmesini isterim. Çünkü çocuk giysi tasarımı asla şakaya gelmez. Tasarladığınız giysinin üzerine koyduğunuz düğmenin boyutunun bile önemi vardır.

                Birazdan Diane von Furstenberg ve GAP’in çocuk koleksiyonu için yaptıkları 2. ortaklığın meyvelerinin görsellerini göreceksiniz. Amerika Moda Tasarımcıları Derneği Başkanı dünyaca ünlü tasarımcı DVF, GAP için ikinci kez çocuk giysi tasarımcılığına soyundu. Giysi modellerinden çok kumaş desenleri ile dikkat çeken bu kapsül koleksiyon belirli mağazalarda satışa sunulacak. Gelin ilk önce çocuk giysi tasarımı yaparken dikkat edilecek özellikleri yazarak hem bilinçlenelim ve durumun zorluğunu kavrayalım hem de Diane von Furstenberg’in hazırladığı kapsül koleksiyonun ne kadar başarılı olduğuna kendi görüşümüz dahilinde karar verelim.

-          Çocuklar için giysi tasarlarken dikkat edilmesi gereken en önemli şey kumaş seçimidir.  Terlemeyi engelleyen veya teri emen kumaşlar çocuk giysilerinde oldukça önemlidir. Oyun çağına gelen çocukların çok hareketli olması bunun başlıca nedenidir. Aynı şekilde ısıtma özelliği yüksek kumaşların seçilmesi özellikle bebeklik çağındaki çocukların vücut ısılarını koruyamamaları nedeniyle dikkat edilmesi gereken bir unsurdur.

-          Giysilerde kullanılan kumaşların, aksesuarların, süsleme malzeme ve materyallerinin dayanıklı olmasına özen gösterilmelidir.

-          Kullanılan boyar maddeden, dikişinde kullanılan ipliğe kadar bütün ürünlerin cilde zarar vermeyen ve ekolojik standartlara uygun olanlardan seçilmelidir.

-          Çocukların giysilerini  sık kirlettiği ve bu nedenle giysilerin çok yıkandığı göz önünde bulundurularak yıkamaya karşı dayanıklı boyaların ve kumaşların tercih edilmesi gerekmektedir. Aynı şekilde yıkamadan sonra ütü gerektirmeyen kumaşların kullanılmasına tasarımcıların dikkatle üstünde durması gereken bir başka konudur.

-          Çocukluk dönemindeki hızlı beden gelişimi nedeniyle modelistler tarafından hazırlanan kalıpların kolay kullanıma uygun, ergonomik ve esnek yapıda olması gerekmektedir.

-          Kendi giysilerini giyemeyecek yaş aralığındaki çocuklar için tasarım yaparken kolay giydirilebilen giysiler ve buna olanak veren materyaller seçilmelidir. Örneğin bebeklik yaşındaki çocuklara giysi tasarlayan bir tasarımcının kapama materyali olarak düğme yerine çıt çıt veya agraf gibi kolaylık sağlayan materyaller seçmelidir.

-          Tasarımda kullanılan renk ve baskıların çocuklara uygun ve onların psikolojilerini bozmayacak özelliklerde olması gereklidir.

-          Giysilerde kullanılan materyal ve süslemelerin çocukların sağlıklarını tehlikeye atmayacak özellikte olmasına dikkat edilmelidir. Örneğin çocuklar tarafından yutulabilecek büyüklükteki malzemelerin kullanılmaması ya da kullanılsa bile yerinden çıkarılması imkansız şekilde monte edilmelidir.


                Aslında bu listeye bir çok madde daha eklenebilir. Fakat bu yazdıklarım öncelikle dikkat edilmesi gerekenlerdir. Artık çocuk giysilerinin tasarım ve üretim sürecinde dikkat edilmesi gerekenler hakkında bilgimiz olduğuna göre Diane von Furstenberg’in çocuk giysi tasarımlarına daha eleştirel gözle bakabiliriz.

    


                Bana sorarsanız tasarımları ile kadınların rüyalarını süsleyen DVF çocuklar için yaptığı tasarımlarla da gayet başarılı bir iş çıkarmış ortaya. Bazıları çocukların yaş aralıklarının dışına çıkan modeller olsa da (özellikle yaka modelleri ve açıklıklarıyla) genelde çocuk koleksiyonlarında aranan özellikleri yakalamış bana göre. Bir de renklerde kullanılan tonların çocuklar için fazla ağır olduğunu da düşünmüyor değilim. Ne dersiniz sizce Diane von Furstenberg dünyadaki bir çok kadının hayallerini süslediği gibi çocuklarında hayallerini süsleyecek mi?

0 yorum:

Yorum Gönder