.

.

2 May 2013

90'ların Acımasız Çirkinliği Yine Moda


     90’lı yıllara dönüp baktığınızda aklınızda kalanlar neler hiç düşündünüz mü? Street Fighter, pop müzik, Michael Jordan, cilt cilt ansiklopediler, Zeyna, Aslan Kral, Tsubasa, He-Man, Hugo, Tansu Çiller, jet ski, bel çantaları, ışıklı ayakkabılar, Euro 96 ile tavan yapan çıkarma albümleri, tasolar, … Bu liste sayfalarca uzar gider. Çünkü 90’lar dünyada her şeyin bir anda çılgınlar gibi yükselip aynı hızla kaybolduğu yıllardı. Devinim o kadar kuvvetliydi ki 1 sene önce delirmiş gibi peşinden koştuğumuz şeylerin bir sonraki yıl yüzüne bile bakmıyorduk. İşte popüler kültürün özellikle benim neslimdeki kişileri doyumsuzlaştırmasının en önemli nedeni bu hızlı değişimlerdi.


     Bu hızlı değişime ne kadar karşı olsam da bazılarının modasının çabuk geçmesinden bir o kadar da mutluyum. Örneğin; bel çantaları. Zaman zaman birinin kalçası ile beli arasından bana el salladığını görsem de çok umursamıyorum. Veya yaz aylarında yayınlanan magazin programlarında jet skiye binerek hava atmaya çalışan ünlüleri gördüğümde Tansu Çiller’i hatırlayıp yeniden siyasete soyunup, kürsü başında halüsinasyon diyebilmek için minimum 15 saniye kendisini yıpratır mı diye bir korku yaşamıyorum. Bunların hepsi tarihin tozlu raflarında kah kabus, kah tebessüm öğesi olarak yerlerini aldılar çünkü.

       Ama bir tanesi var ki geriye dönmek için çaba sarf etmekten hiçbir zaman vazgeçmiyor. Uzun aralıklarla da olsa karşımıza çıkıp, bir çoğumuza geçmişi hatırlatıp utanç yaratıyorlar. Neyse ki biz erkeklerin o korkunç nesne ile fotoğraflanıp eski albümlerde yerini almış görüntülerimiz yok. Ama şu sıralar 30lu yaşlarına yaklaşmış veya yeni girmiş kadınların o görüntülerini herkesten köşe bucak sakladıklarına eminim. Ama korkmayın. Albümdeki diğer fotoğrafların altına sakladığınız bu kareleri gün yüzüne çıkartabilirsiniz çünkü flatform sneakerslar tekrar moda oluyorlar. Faltform sneakers terimini tamamen unutmak için belleğinin çok gerisine göndermiş olanlar için hatırlatayım. Hani bir zamanlar dünyayı kasıp kavuran Spice Girl’s grubu ile hayatımıza girmiş ve özellikle Yonca Evcimik gibi kısa boylu kızlarımızın o zamanlar hayat kurtarıcı olarak gördükleri dolgu tabanlı spor ayakkabılar.

       Spice Girls için yarattığı flatform sneakerslar ile tanınan Buffalo bir alışveriş sitesine özel hazırladığı yeni ayakkabılar ile gündemde. So Happy Together sloganı ile hazırlanan kapsül koleksiyon ne kadar ilgi görür bilmiyorum ama Mercedes Benz Fashion Week İstanbul kapsamında gerçekleştirilen defilelerde de karşımıza çıktığına göre yine eski günlerdeki popülerliğine dönmesi muhtemel gibi görünüyor. Siz ne dersiniz sizce flatform sneakerslar geri gelmeyi hak ediyorlar mı?

6 yorum:

 1. ahahahah bunu görünce kahkkaha attım çünkü benim o zamanlarda bir tane vardı bunlarda hemde rugan lacivertti pembesini istiyordum gerçi işin komik kısmı ben daha ilkokuldaydım o zamanlarda zorla paramı biriktirerek almıştıım ama sonuçta önlüğümle uyumlu olmştuu:D şimdi görünce iyi oldu ya ben ilkokulda giydim hevesimi aldım bi daha bu hatayı yapmam:D ama çokk seviyordum o ayakkabılarımıı ya şimdi hayatta almam kılı kırk yararak ayakkabı seçiyorum zaten artık:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. O nasıl bir azimdir vallahi tebrik ederim :) Ama gerçekten hani sadece o çocukluk veya ergenlik ateşi ile alınmış olabilir bu ayakkabılar başka türlüsünü düşünmek istemiyorum :)Yalnız adamlar azimli tekrar tekrar piyasaya sürüyorlar bu evlat olsa sevilmezleri.

   Sil
 2. ya çocukluk aklı ya şimdi iğrenç bakıyorumm bunlar korkunç geliyor çok gülüyorum kendime aklıma geldikçe:D ya herşeyi yeniden piyasaya sürüyoruz bunu da sürelim yeniden demişler resmen:D alan çıkar bence :D Ammann bizden uzak dursun:D

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aminnn. Çevremden alan olursa sanırım giymeyi bırakana kadar konuşmam kendisiyle o derece ön yargılıyım :)

   Sil
 3. http://3.bp.blogspot.com/-b4rGU7AF--0/UYJsi14t7uI/AAAAAAAABy8/xcQSJeYnQ7k/s320/5.jpg bence bu güzel :S ama benden uzaklaşma diye almayacağım :/ :D

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yok o kadar acımasız değilim. Ama yine de giymemekte yarar var :)

   Sil