.

.

6 May 2013

DAHA YAŞANILABİLİR BİR DÜNYA İÇİN; LET'S DO IT! TÜRKİYE


      Bu blog sadece kim ne giymiş, hangi marka nasıl bir ürün çıkarmış, bu sezon neler modaymış ekseninde dönen bir blog değil. Daha önceki yazılarımda da dile getirmiştim tekrar söylüyorum "Ekmeğimi kazandığım bu sektörün doğaya verdiği zarar nedeniyle yaşadığım vicdan azabını bir nebze de olsa bastırmak istiyorum. O yüzden sürdürülebilirlik kapsamında yazdığım her yazı doğaya karşı dilenmiş bir özür niteliğindedir. Bu nedenle srdregemen.blogspot.com aynı zamanda faydalı bir amaca hizmet etmektedir".

      Şimdi bloga yüklenen yeni misyonu sizinle paylaşmaktan büyük bir gurur ve mutluluk duyuyorum. srdregemen.blogspot.com artık dünyanın en büyük çevreci hareketlerinden biri olan Let's Do It!World'ün Türkiye ayağı olan Let's Do It! Türkiye'nin iletişim sponsoru ben de bu güzel hareketin gönüllü üyesiyim. 

      Let's Do It (Haydi Yapalım!) hakkında kısa bir bilgi vermek gerekirse; küçük bir Baltık ülkesi olan Estonya'da filizlenen hareket, 3 Mart 2008'de ülke çapında 50.000 kişinin bir araya gelip 5 saat içerisinde 10.000 ton çöpü temizlesi ve bu görüntülerin yayılması ile dünya geneline sıçradı ve sonrasında 15 ülke tarafından gerçekleştirilen temizlik modeline katılanların sayısı 7 milyonu buldu. Geçtiğimiz sene ise harekete dahil olan ülkelerin sayısı Türkiye ile birlikte 96'ya ulaştı. 

      Rakamlara baktığınız zaman hareketin ne kadar büyük olduğunu ve hızlı yayıldığını anlayabilirsiniz. Bu sene de 11 Mayıs 2013 Let's Do It Turkiye için hareket vakti. Türkiye'nin ayrı noktalarında düzenlenecek etkinlikler ile doğa için elinden geleni yapmaya kararlı olanlar bir araya gelecek. İşte etkinliğin ait;

BASIN BÜLTENİ

  ANKARA İÇİN ETKİNLİK DAVETİYESİ

      Çok yakın bir zamanda Let's Do It! Türkiye hakkında blog içerisinde sunumlardan oluşan bilgilendirici postlar paylaşacağım ama isterseniz siz yine de ben onları paylaşana kadar hareketin internet sayfasının altını üstüne getirmek için BURAYI tıklayın.

    11 Mayıstaki etkinliklerin hangi şehirlerde ve hangi yerlerde gerçekleştirileceğini, ulaşım bilgilerini öğrenmek için aynı zamanda etkinliğe katılım kaydı yaptırmak için de BURAYI tıklayın.

      Bu yazıyı okuyan herkesi elinden geldiğince doğa için bir şeyler yapmaya davet ediyorum. Unutmayın gelecek nesillere daha yaşanılabilir bir dünya bırakmak aynı zamanda kendimiz için de daha kaliteli bir hayat sağlamak bizim elimizde ve çok geç olmadan bütün varlığımızla bu uğurda çalışmalıyız. Aşağıda hareketin tanıtım videosu ait bir youtube linki var ben izlediğimde çok etkilendim umarım siz de benim kadar beğenirsiniz. Tıklayıp izleyin, paylaşın, izlettirin.11 Mayıs günü görüşmek dileğiyle.

       ETKİNLİK TANITIM VİDEOSU: http://www.youtube.com/watch?v=9HTE8voJHdA

2 yorum:

  1. "Ekmeğimi kazandığım bu sektörün doğaya verdiği zarar nedeniyle yaşadığım vicdan azabını bir nebze de olsa bastırmak istiyorum." demişsin ya bende ekmek kazandığım çevre sektörünün Moda uğruna ne çektiğini bildiğim halde (Zara'ya ürün veren bir tekstil fabrikasının çevre danışmanlığını yapıyorum) Moda işine bulaştım :) Greenpeace'in özellikle de Zara için düzenlediği kampanyaların da baş destekçisiydim, bu nedenle fabrikamda azami dikkat gösteriyorum çoğu şeye. Bu projeye gelince açıkçası hiç duymadığım için gerçekten utandım. Bizim işimiz daha büyük ölçekteki (Fabrikalar, işletmeler v.s.deki) önemli atık ve kirlilikleri önlemek olduğundan bu tür şeyler aramızda çok yankı bulmuyor. Ama kesinlikle bulmalı, eğer örgütleyebilirsem bizde İzmirli Çevre Mühendisleri olarak burada olan tüm sınıf arkadaşlarımla birlikte cumartesi günü temizliğe gideriz. Bilgilendirme için çok teşekkürler Egemen!

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Bir çevre mühendisinin gözünden ne kadar da güzel yazmışsın Mervecim. Eğer 1 kişi bile bu yazdığım yazı sayesinde bu güzel hareketin içinde aktif olarak yer alırsa kendimi çok mutlu hissederim. Umarım istediğin çoğunluğu yakalar ve siz memleketim İzmir'de ben Ankara'da aynı amaç için çaba gösteririz. Görüşmek dileğiyle :)

      Sil