.

.

14 May 2013

Vivienne Westwood ve Dilek Hanif Arasındaki Fark


    Dünyanın en ünlü tasarımcılarından, modanın asi kadını Vivienne Westwood, kendi alanının en iyilerinden olan Virgin Atlantic Airlines'ın üniformalarını tasarlamak için kolları sıvadı. 7.500'ün üzerinde kişiye iş imkanı sağlayan Virgin Atlantic ve Virgin Holidays'in çalışanlarına yönelik hazırlanan bu tasarımlar 2014 yılı içerisinde kullanılmaya başlanacak. 

    İşbirliği adına Westwood'un hazırladığı ilk eskizler geçtiğimiz günlerde görücüye çıktı. Firma ile özdeşleşen kırmızının ön plana çıktığı tasarımlar sahip olduğu ergonomik ve modern yapısı ile de dikkat çekiyor. Aynı zamanda üretimde kullanılacak malzemelerin sürdürülebilirliğe hizmet etmesiyle de tasarımcı büyük bir alkışı hak ediyor. Daha önce bahsettiğim  Levi,'s ın Waste<Less jeanlerinde kullandığı tekniği benimseyen tasarımcı koleksiyonda atık plastik şişelerden elde edilen liflerle dokunan kumaşları kullanacak. Aynı zamanda kesimlerden artan deri parçalarına da üniformalarda yer verilecek. Nereden bakarsanız bakın her açıdan gerçek anlamda üzerinde çok çalışılmış bir proje. Hem doğaya duyarlı hem de giyecek kişilerin rahatlığına ve şıklığına yönelik gerekli bütün çalışmaların yapıldığı gün gibi aşikar. 

     Elbette bu işbirliği geçtiğimiz aylarda Dilek Hanif'in Türk Havayolları için hazırladığı koleksiyonu aklıma getirdi. O koleksiyonda kullanılan kumaşların dökümünün verdiği rahatsızlık hissinden, renk seçimine, etek boyunun bitiş yerinin sağlayacağı hareket engellemesinden, tasarım anlamındaki başarısızlığına kadar Vivienne Westwood'un Dilek Hanif'e karşı büyük bir üstünlüğü var. Hatta bence aynı değerlendirme içerisinde yer almaları bile bu durumda yanlış. 

     Türk Havayolları demişken son alınan kararla birlikte kurumda çalışan hosteslere yönelik kısıtlamalara göz atmadan olmaz. Geçtiğimiz temmuz ayında frapan, simli ve pastel renklerdeki makyaj malzemelerinin kullanımıyla birlikte kızıl kırmızı ve platin saç rengi kullanımı daha duru bir görüntü  sağlamak amacı ile yasaklanmıştı. Geçtiğimiz günlerde ise yine aynı sebeple hosteslerin kırmızı ve pembe ruj kullanımına yasak getirilmişti. 

     Şimdi hiç bir yorum yapmadan her defasında Avrupa devletleri seviyesine ulaşmak isteğini dile getiren, eleştiri aldıkları her iş için Avrupa'da, Amerika'da da böyle diye kulp takıp örnek gösteren kişilere aşağıdaki fotoğrafları göstermek istiyorum. İlk ikisi Vivienne Westwood'un Avrupa'nın önde gelen havayolu şirketi Virgin Atlantic Airlines için yaptığı tasarımlar. Hemen altında göreceğiniz ise 1974 yılında Türk Havayolları'na hizmet veren pilot ve hostese ait bir fotoğraf. En son göreceğiniz görsel de  THY için Dilek Hanif'in hazırladığı üniformalar. Herkes kendi sorusunu sorsun ve cevabını versin.

 Vivienne Westwood (Virgin Atlantic Airlines 2013)

THY 1974
Dilek Hanif (THY 2013)
     

0 yorum:

Yorum Gönder