.

.

31 Tem 2013

Antonio Berardi Resort'14 Koleksiyonunda Ece Gözen Etkisi


      Bir yanda moda ve markalarla ilgili olan herkesin en azından adını duymuş olabileceği moda dünyasının söz sahibi adamlarından Antonio Berardi diğer yanda emin adımlarla ilerleyen ve yakında bir çok kişi tarafından moda denildiğinde adı anılacak genç bir kız, Ece Gözen. Peki aynı sektör içerisinde çalışıyor olmalarının dışında bu ikiliyi, bu yazıda buluşturan şey ne?

      Antonio Berardi denildiği zaman zihninizde bir şey canlanmıyorsa size yardımcı olması için geçtiğimiz yıllarda Victoria Beckham tarafından giyilen ve haftalarca gündemden düşmeyen strech, topuksuz çizmelerin yaratıcısı demem yeterli olacaktır. 1968 doğumlu İtalyan kökenli İngiliz tasarımcı 1994 yılında dünyanın en iyi sanat okullarından biri olarak kabul edilen Central Saint Martins Collage of Art and Design'dan mezun olmuş. Öğrencilik yıllarında John Galliano'nun asistanlığını yapabilecek kadar da başarılı ve azimli biri. Öğrencilik hayatı bittikten hemen sonra da kendi koleksiyonunu sunabilecek yetenek ve şansa da sahip. Günümüzde özellikle elbiseleri ile namını yürüten dünyanın önde gelen tasarımcılarından biri olarak anılıyor ve bir çok ünlü isim onun tasarımlarını giymekten son derece zevk alıyor.

      Ece Gözen ise bana göre son zamanlarda ülkemizde yetişen en yetenekli genç tasarımcılardan birisi. Genç diyorum çünkü kendisi 1989 doğumlu. Mimar Sinan Üniversitesi Tekstil ve Moda Tasarımı bölümünden mezun. Koza Genç Tasarımcılar yarışması 3.sü, aynı zamanda geçen sene Muuse.com ve Vogue İtalya iş birliğiyle düzenlenen The Muuse x Vogue Talents yarışmasının da galibi. Dünya çapında 300 tasarımcı arasından sıyrılıp bu büyük ödülü kazanması ona hem uluslararası hem de ulusal arena da tanınırlık kazandırdı ve bir sonraki koleksiyonu merakla beklenen tasarımcılar arasına girdi. Bu nedenle geçtiğimiz aylarda düzenlenen Mercedes-Benz Fashion Week İstanbul üzerine yazdığım şu yazıda da (Tıkkkk) belirttiğim gibi benim de etkinlik kapsamında en merakla beklediğim isimlerden olmuştu.

      Asıl konuya girmeden önce iki tasarımcı hakkında kısa bir bilgilendirme yazısının uygun olacağını düşündüm. Şimdi bu yazıyı neden yazdığımdan bahsetmenin zamanı geldi. Geçtiğimiz günlerde Twitter takipçisi olduğum Ece'nin attığı bir tweet ile esinlenmenin! hangi boyutlara vardığını görmüş oldum. Antonio Berardi'nin geçtiğimiz günlerde sergilediği koleksiyonunda bazı parçalar Ece Gözen'e The Muuse x Vogue Talent yarışmasında birincilik getiren koleksiyonundan fırlamış gibi görünüyordu. Kesimlerdeki benzerlikleri eğer çok ekstrem bir durum olmazsa ben kopya olarak nitelendirmekte zorlanıyorum. Çünkü kalıp konusunda artık yeniye ulaşmak neredeyse imkansız. Artık moda tasarımında yenilik teknoloji ile birlikte geliyor ve bu teknolojinin getirisi olan kumaş baskıların birbirine benzemesi hatta aynı olması kabul edilemez. İşte bu nokta da Ece Gözen'in 2012 yılında mezun olurken yarattığı  "Harmony" koleksiyonunda kullandığı üç boyutlu küp baskılarının aynısını çok beğendiğim tasarımcılardan olan Antonio Berardi'nin kıyafetlerinde rastlamak beni biraz hayal kırıklığına uğratırken Ece gibi genç bir yeteneğin böyle bir etki bırakması da biraz gururlandırdı. Gelin bu benzerlik öyküsünün sonuçlarına birlikte bakalım...

2 yorum:

 1. Merhabalar;
  Blogunuzu yeni keşfettim ve hemen takibe aldım.
  100. takipçiniz benim.
  Bu arada bana da beklerim :)
  Sevgiler
  http://whiteglaze.blogspot.com
  twitter: @_gamzeahmet_

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederim. Evet benim için özel bir rakam ve özel takipçilerimin arasında yer aldınız böylelikle. Ben de sizin 492.takipçiniz oldum :) İyi günler dilerim

   Sil