.

.

29 Tem 2013

Erkek Giysilerinde Düğmeler Neden Sağ Taraftadır?

   

    Kadın ve erkek giysilerinde düğmelerin yerlerinin değişik olması benim aklımı her zaman kurcalamıştır. Bunun bir giysiye cinsiyet yükleme amacı taşıyıp taşımadığı kısacası seksist bir yaklaşıma yardımcı olup olmadığını merak etmişimdir. Zaman zaman da çevremde ki kadınların solaklık oranının erkeklerden daha fazla olduğunu düşünüp bu durumun bir neden olabileceğini düşünmüştüm. Bir de kadınların el işlerinde daha marifetli olmaları solak olmayanlarının da sol ellerini kullanarak ilikleme işini gerçekleştirmekte daha başarılı olabilecekleri mantığını da yürütüp kendi küçük dünyamda sonuca ulaştırmıştım her şeyi.

    Fakat sorunun cevabının bu saydıklarımdan çok daha başka olduğunu geçtiğimiz yıllarda okuduğum bir yazı ile öğrendim. Bu gün bir ortam içerisinde bu konunun gündeme gelmesiyle bilincimin arkasına attığım bu bilgiyi sizinle de paylaşmak istedim.

     Artık giyinme adetinin bambaşka boyutlara taşınmaya başlandığı Victoria Çağı'nda, çok pahalı ve hassas olan düğmeler sadece zengin aristokratlar tarafından alınabilen nesnelermiş. Elbette ki düğmeye para verebilecek zenginlikteki her ailenin evinde de hizmetçi olması kaçınılmaz bir durum. Erkekler kendi kıyafetlerini kendileri giydikleri için düğmeler sağ tarafa dikilirken hizmetçileri tarafından giydirilen kadınların kıyafetlerinde ise giydirene rahatlık olması açısından sol tarafa dikilirmiş. Yıllar içerisinde yerleşen bu uygulama günümüze kadar hala geçerliliğini de devam ettirmekte. 

0 yorum:

Yorum Gönder