.

.

3 Tem 2013

Modada Fetişizm


      Fetişizm ilk duyulduğu zaman insanın aklına her ne kadar cinsellik geliyorsa da aslında tam olarak kapsadığı alan sadece bu değil. 1700'lü yıllarda Afrikalı insanların dinlerini anlatmak için türetilen bu kelime aslında cansız varlıklara tanrı gibi tapma anlamına gelmekteydi. Fakat geçen zaman içerisinde bir çok kelime gibi gerçek anlamından uzaklaşıp yeni bir boyut kazanmıştır. Duruma çıkış noktasından bakacak olursak aslında insan bedeninde bulunan hiç bir uzuv (ayak, el, vs.) fetişizm ögesi olarak kabul edilemez. Bu yazıyı okuyan ayak severler bana küfür ediyor olabilirler ama kusura bakmayın artık siz de yönünüzü ayakkabıya doğru çevirin eğer kaidelere uygun bir fetişist olmak istiyorsanız. 

      Bu yazıyı yazarken ne kadar zorlandığımı size anlatamam. Bu zamana kadar hiç böyle bir konuyla alakam olmadığı için hiç doğru düzgün bir araştırma yapmamıştım. Şimdi kavramları yerine oturturken resmen karın ağrısı çekiyorum bir şeyleri yanlış yazıp birilerinin kalbini kırar ya da tepki alır mıyım diye. Buraya kadar yazdıklarımda eğer bir hata olduğunu düşünen konu uzmanı arkadaşlarım varsa yorum yazıp beni düzeltebilirler. Her zaman açığım böyle şeylere tanıyanlar az çok bilirler.

      Gelelim asıl varmak istediğim noktaya. Modanın içerisinde barınan veya modaya esin kaynağı olan fetişizmle ilgili piyasaya çıkan bir kitap dikkatimi çekti bu gün. Kitabın ön izlemelerinde gördüğüm kadarıyla kavramlara değinişi hem de bu kavramları yansıtan giysi, aksesuar vb. parçaları barındırması bakımından bende büyük bir merak uyandırdı. Bakalım eğer bulabilirsem ve elbette paraya kıyabilirsem edinmek istiyorum kendisinden. 

Bu arada Yazar: Lidewij Edelkoort Yayınevi: Frame Publishers Sayfa Sayısı:248


2 yorum:

  1. hakkında benim de hemen hiç bilgim olmasa da gerçekten ilgi çekici bir tema, çok da ilham verici olabilir.. bu yazı için teşekkürler, bir fırsatım olduğunda amazon'dan sipariş vereceğim :)

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. İlham verme konusunda ben de aynı düşüncedeyim. Beğenmene sevindim kuzum. Ben de alırsam üstünde tartışırız bol bol :)

      Sil