.

.

29 Tem 2013

Nedir Bu Cosplay?


      En sevdiğiniz çizgi film karakterini bedeninizle buluşturmak, en sevdiğiniz kahramanı aynaya baktığınızda görmek ister misiniz? Eğer cevabınız evetse siz ya tam anlamıyla bir cosplayer olma adayısınız. Costume ve Play kelimelerinin birleşiminden oluşan Cosplay son zamanlarda dünyayı kasıp kavuran oluşumlardan bir tanesi. Kimisine göre bir hobi kimisine göre ise bir yaşam biçimi. Ama neresinden bakarsanız bakın eğlence adına yapılan kostüm partilerinden daha gerçekçi ve daha zahmetli. Vampir kılığına girip dudağının yanından kırmızı rujla kan efekti yaratmaktan çok daha ötede bir şey.

      Öncelikle görüntüsüne bürüneceğiniz karakterin ruhuna da inmeyi bilmelisiniz. Bakışından, hareketlerine kadar bütün tipik özelliklerini irdeleyip görüntünüzle bir araya getirmelisiniz ki gerçekçiliğiniz pekişsin. Sonrasında ise en önemli aşama olan görünümü yakalama geliyor. Saçınızın tonundan, makyajınıza, ayakkabılarınızdan giysinize kadar herşeyin orijinale yakın olması gerekiyor. Elbette işte bu işlemleri hakkıyla gerçekleştirmek çok kolay olmuyor. Peruklar, özel yaptırılan ayakkabılar, elde dikilen veya diktirilen giysiler, gerekli ise plastik makyaj malzemeleri birbirini takip ediyor. Her şey o karaktere benzemekten de ziyade O olabilmek için.

      Bu eğer bir hobi ise dünyanın en zor, zahmetli ve masraflı hobilerinden birisi sayılabilir. Bu nedenle herkesin göze alabileceği ya da hakkıyla yapabileceği birşey değil. Bu yüzden diğer hobilerde olduğu kadar geniş bir kitleyi kapsaması mümkün olmuyor. Ama bu yazdığımdan sakın bir avuç insanın ilgilendiği bir oluşummuş izlenimi edinmeyin. Sadece Facebook Cosplay sayfasının 552bin kişi tarafından beğenildiğini düşünürseniz hepsi faal olarak olmasa da dünya üzerinde ne boyuta ulaştığını anlayabilirsiniz. 

      Ülkemizde de geniş bir kitleyi peşinden sürükleyen Cosplay, özellikle üniversitelerde bulunan grupların düzenledikleri etkinlik ve yarışmalarla gün geçtikçe daha bilinir hale gelmekte. Kim bilir belki bu hobi olarak görülen akım yakında sokak modasına da yön vermeye başlar.


By Jibril-Costplay
By Jibril-Cosplay
By Rinabyakuan


By Wistine

0 yorum:

Yorum Gönder