.

.

3 Tem 2013

Prada Irkçı Tutumunu 19 Yıl Sonra Noktaladı


    Dünya moda devlerinden Prada 1994 yılında Naomi Campbell ile gerçekleştirdiği reklam kampanyasından sonra ilk defa bir siyahi mankeni tanıtım yüzü olarak seçti. Podyuma çıkacak mankenlerin seçiminde de aynı tutumu yıllardır sürdüren marka, sadece 2008 yılında gerçekleştirdiği defilesinde Britanyalı siyahı model Jourdan Dunn'a tek giysilik bir görev vermiş onun dışında beyaz mankenleri kullanmıştı. Aslında bu ırkçı yaklaşımın sadece Prada'ya has bir tutum olmadığı moda haftalarında gerçekleştirilen defilelere bakıldığında anlaşılabilir. Geçtiğimiz aylarda gerçekleştirin 2014 sonbahar-kış defilelerinde podyuma çıkan siyahi mankenlerin oranının %10'u geçmediği görülmekte. 


    Peki Prada'nın bu tutumunu değiştiren çikolata renkli güzel kim? Adı Malaika Firth. Annesi Kenyalı babası ise İngiliz olan model aynı zamanda İsveç, Seyşeller ve Uganda'dan gelen bir kan hattına da sahip. Sadece reklam kampanyasında değil aynı zamanda markanın defilesinde de podyuma çıkan Malaika'nın bu değişik genetik özelliklerinin getirdiği kendine has görüntüsü sayesinde genç yaşına rağmen podyumların aranılan yüzü olmaya başlaması gayet yakın. Yazıyı yazmaya başladığım andan itibaren Twitter'daki takipçi sayının 20 kişi arttığını göz önünde bulundurursanız aslında çok şaşırtıcı olmayacağını da anlarsınız.

    Ne diyelim güzeller güzeli Malaika'ya kariyerinde başarılar, dünya içinde ayrımcılığın olmadığı yarınlar dileyerek yazıyı noktalayalım.0 yorum:

Yorum Gönder