.

.

2 Eyl 2013

AYAKKABILARIN PRENSESİ; MARY JANE

28.08.2013
MOSMODA.COM YAZIM

                Geçmişin derinliklerinden gelip günümüze kadar uzanan moda ürünlerinin hikayeleri bazen çok değişik kaynaklara dayanır. Bantlı ayakkabı denildiği zaman akla ilk gelen model olan Mary Jane’nin hikayesi de bu kategoriye girebilir. Rönesans yıllarında yapılmış tablolarda zaman zaman karşımıza çıkan bu ayakkabı özellikle 1900’lü yılların ilk çeyreğinde altın yıllarını yaşamış ve moda tarihinin sayfaları arasındaki yerini sağlamlaştırmıştır.


                1902 yılında Amerika’da yayınlanmaya başlayan Buster Brown isimli çizgi romanın baş kahramanlarından olan Mary Jane neredeyse bütün hikayelerde bantlı ayakkabıları ile resmedilmiş, sonucunda da ayak üzerinden geçen bantlı ayakkabılar bu isimle anılmaya başlanmıştır. 1920’li yıllarda yükselişe geçen dans kültürü bu ayakkabıyı benimseyerek çizgi romandakinin aksine topuklu ayakkabılara uyarlamıştır. Ama yine de ne olursa olsun Mary Jane’ler 50’li yıllara kadar çocukların himayesinde kalmaya devam etmiştir.


                60’lı yıllarda yaygın olarak görülen cici kız imajını pekiştirmek için tekrar büyüklerin dünyasına katılan Mary Jane’ler o tarihten itibaren kimi zaman sık kimi zaman seyrek olarak günümüze kadar kendisini göstermeye devam etmekte. Yenilik arayışındaki moda dünyası zaman zaman modeli özünden koparsa da yine de ayaklar ile buluştuğunda bakanda bıraktığı nostaljik duygular hiçbir zaman değişmiyor. Eğer siz de moda dünyasının bu bantlı prensesi ile nostaljik ve şık bir hava yakalamak istiyorsanız Mosmoda’nın geniş ürün yelpazesinden seçtiğim Mary Jane’lerden faydalanabilirsiniz.

MOSMODA.COM ÜRÜN DETAYI İÇİN TIKLAYIN

MOSMODA.COM ÜRÜN DETAYI İÇİN TIKLAYIN

MOSMODA COM ÜRÜN DETAYI İÇİN TIKLAYIN

MOSMODA.COM ÜRÜN DETAYI İÇİN TIKLAYIN

MOSMODA.COM ÜRÜN DETAYI İÇİN TIKLAYIN
0 yorum:

Yorum Gönder