.

.

16 Kas 2013

Ankara Karmaşasının İçinde Farklı Bir Dünya; Gezievi


      Herkesin gitmekten büyük zevk aldığı mekanlar vardır. Kimisi yemekleri ile kimisi dekoruyla ya da bambaşka özellikleriyle kendisine bağlar insanı. İşte Kızılay'ın göbeğinde benim için apayrı önemi olan bir yerden bahsetmek istiyorum size; Cafe Gezievi.

      Yüksek lisans eğitimime başladığım ilk dönemlerde karşıma çıktı bu güzellik. Daha içeriye girdiğim ilk andan itibaren içime dolan huzur ve aidiyet hissini burada kelimelere dökmem fazlasıyla zor. Burada vakit geçirmek için gelen neredeyse herkesin birbiriyle bir şekilde selamlaşması, hal hatır sorması, fikirlerini birbirleriyle paylaşması daha önce gittiğim hiç bir cafede karşılaştığım bir durum değildi ve kısa bir süre sonra aile ortamının çalışan bir elemanı olarak buldum kendimi. İnsanın sevdiği, kendini ait hissettiği yerde çalışması ne demek bilir misin sevgili okur? Eğer cevabın evetse sen de benim gibi şanslı kişilerdensin demektir.

      Dile kolay neredeyse tam 3 yıl çalıştım ben bu mekanda. O kadar güzel dostluklarım oldu ki anlatamam. Yeri geldi mutfakta dolmalar yapılıp gelenlerle paylaşılarak afiyetle yenildi, yeri geldi dekorasyonla ilgili kafalar patlatılıp alışverişlere çıkıldı. Misafirlerimize en iyisini sunmak için dört bir koldan deneysel karışımlar hazırlandı. Bol kahkahalar atıldı ama hiç bir zaman birbirimize sesimiz yükselmedi. Anlayacağın sevgili okur mükemmel yıllar geçti bu güzel mekanda. Bu arada bir defa da buradan servis sırasında üzerine yasemin çayı döktüğüm sevgili misafirimizden özür dilemek isterim. 

     Her zaman Ankara'daki mekanlardan çok daha değişik ve yararlı işler yapmak görevi o zaman da vardı hala da son hızıyla devam ediyor burada. Örneğin kullanılmış kitaplardan oluşan harika bir kütüphanesi var buranın. Tazecik çayınızı yudumlarken sayfalarında kaybolacağınız kitaplardan oluşan. Eğer sayfalarından çıkmak istemeyip elinizdeki kitabın tadına evinizde de varmaya devam etmek istiyorsanız çok küçük bir ücret karşılığında satın alabiliyorsunuz kendisini. Hem doğaya katkıda bulunuyorsunuz hem de cüzdanınızı yormuyorsunuz. Başka bir gün gittiğinizde elinizde kahvenizle cafenin duvarlarını süsleyen bir fotoğraf sergisini gezebiliyorsunuz. Başka bir akşam iş çıkışı birşeyler atıştırmak için gittiğinizde bir fotoğrafçının sunumuna tanık olabiliyor ya da güzel bir filmin akışına kendinizi kaptırabiliyorsunuz. Eğer mekanın güzel insanlarıyla dışarıda da vakit geçirmek istiyorsanız düzenledikleri doğa turları ile yürüyüş parkurlarında ağaçlar arasında, güzel ikramlar eşliğinde muhabbetlerinize devam edebiliyorsunuz. Anlayacağınız bildiğiniz cafelerden çok daha fazlasına erişebiliyorsunuz burada.

      Bir de başarılı ve yenilikçi projelerin ödüllendirildiği ve televizyonda yayınlanan bir yarışmadan ödüllü güzel bir internet sayfası da var Gezievi'nin. Türkiye'nin dört bir tarafından kendisini keşfe, doğallığa adamış kişilerin buluştuğu bir site. http://www.ben1gezginim.com/ Nereye gitsem, neler yapsam, nerede kalsam gibi dertlerinize son vermeniz ve paylaşımlarda bulunmanız için hayata geçirilmiş bir oluşum...

      Bana kalsa bu yazının sonu çok zor gelir ama biraz da sizin bazı şeyleri yerinde deneyimlemeniz için burada kesiyorum. Eğer yolunuz Kızılay'a düşer ve kendinizi evinizde gibi hissedebileceğini bir mekanda soluklanmak istiyorsanız Gezievi'nin adresi: Yüksel Caddesi No:11/5 2. Kat (Mülkiyelilerin karşısı-Eylül Bazaar'ın üst katı)0 yorum:

Yorum Gönder