.

.

29 Kas 2013

BİR GİYSİDEN ÇOK DAHA FAZLASI: “ZOOT SUİT”

      Moda tarihi içerisinde bütün giysiler sadece varlıklarını sürdürdükleri müddetçe çok kişi tarafından kabul gördükleri için yer almazlar. Bazıları aslında bir kıyafet olmaktan çok başlı başına bir sembol olarak ortaya çıkmış sonucunda bu görevini tamamlayıp geniş kitlelerin kullanımına açılmışlardır.

     “Zoot Suit” olarak bilinen bol pileli pantolon, vatkalı abartılı uzunluktaki ceket ve bunları tamamlayan iddialı renklerdeki takım elbiseler de sembol giysilerden birisidir. 1920li yıllarda siyahi Amerikalıların fitilini ateşlediği caz müzik her ne kadar dünya çapına yayılıp evrensel bir müzik haline alsa da her zaman için beyaz tenli insanlar tarafından benimsenmesi zor insanlardan çıkmış ve onlarla anılmıştır. Eğer yüzeysel de olsa bir araştırma yaparsanız  en önemli caz müzisyenlerinin siyahi olduğunu göreceksinizdir. İşte Zoot Takımlarının ilk tohumları caz müziğin kurucuları tarafından atılmış olup, 2. Dünya Savaşı’na doğru tamamen afro-amerikalıların himayesine girmiştir. İlk şeklinden uzaklaşarak daha abartılı bir hal alan bu takımın kullanımı savaş yıllarında yasaklanmıştır. Gerekçe olarak ise savaşta olan Amerika’nın ekonomik olarak zor zamanlar ve ruhsal olarak zor zamanlar geçirmesi gösterilmiştir. Bu aşırı boyuttaki takım elbiseler için harcanan kumaş miktarının ülke ekonomisini etkilediği aynı zaman da savaş içerisinde bu kadar renkli giysilerin ülkenin içinde bulunduğu bunalıma ters düştüğü dile getirilmiştir. Ancak Zoot Suit’leri bir etnik parça olarak kabul eden siyahiler ve Güney Amerikalı melezler bu yasağa uymamış ve giymeye devam etmişlerdir. Bir nevi bu abartılı takımlar kimliklerini ispat etmek isteyen etnik ırklar tarafından bir başkaldırı unsuru olarak kullanılmaya başlanmıştır. Elbette her ayaklanma gibi bu durum da muhaliflerin sert tepki göstermesine neden olmuş ve ülke bir anda karışmıştır. Göz altına alınma olaylarının yanı sıra 1943 yılında Los Angeles’ta Zoot Suit giyen iki Meksikalı sokak ortasında iç çamaşırlarına kadar soyulmuş, darp edilmiş ve üstlerine denizciler tarafından işenerek cezalandırılmışlardır. Bu durum kamuoyunda oldukça yankı bulmuş ve gerginlik oldukça yükselmiştir. Aynı sene Amerikalı askerlerin moral bulması için düzenlenen bir gecede sahneye çıkan Cab Collaway giydiği Zoot Suit ile hem bu başkaldırıya destekte bulunmuş hem de giysinin kabul edilebilirliğine katkı sağlamıştır.


            Günümüzde hala ünlü markaların koleksiyonlarına ilham kaynağı olan bu giysi popülerliğini uzun süre korumuş ve bir başkaldırı unsuru olmaktan çıkıp moda trendi şeklini almıştır. Hep söylediğim gibi bir giysi sadece kumaş, iplik, düğme gibi materyallerden oluşan bir cisimden ziyade altında derin anlamlar barındırın bir varlık olabilir. Bu nedenle giysiler kişilerini toplulukların hatta toplumların en büyük sembollerinden birisidir. Sevgiyle kalın…0 yorum:

Yorum Gönder