.

.

25 Kas 2013

Modellerin Tanrıçası; Lisa Fonssagrives


      Super Model denildiği zaman herkesin aklına birçok isim gelebilir. Ama super modellerin tanrıçası denildiğinde herkesin tek bir cevabı olacaktır "Lisa Fonssagrives". Kendisiyle ilk tanışmama üniversitedeki bir ders kitabımın sayfasında oldu. Fotoğrafı il gördüğümde yaşadığım etkilenme o kadar büyüktü ki geçen yıllar sonunda bana o kitabı hatırlatan en önemli unsur kendisi oldu.

      1911'de İsveç'de dünyaya gelen ve bana göre belki de zamanının en güzel kadını olan Lisa, 1936 yılında bir asansörde fotoğrafçı Willy Maywald tarafından keşfedilir ve fotoğrafçının şapka modeli olarak çalışmaya başlar. Bu tesadüfün üzerine başarı basamaklarını hızla tırmanan Lisa Fonssagrives Town&Country, Life, Time, Vogue ve Vanity Fair gibi dünyaca ünlü dergilerin kapaklarını süsler ve dünyada Super Model olarak anılan ilk kişi olur. Bu kadar başarının üstüne kendisini "Ben iyi bir elbise askısıyım" diye tanımlayabilecek kadar da alçak gönüllü kalmayı başarır.

      Kariyeri boyunca George Hoyningen-Huene, Man Ray, Erwin Blumenfeld, George Platt Lynes, Richard Avendon ve Edgar de Evia gibi dönemin en ünlü fotoğrafçıları ile çalışma fırsatı bulan bu güzel kadının dergileri, duvarları, afişleri süsleyen birbirinden güzel fotoğraflarıyla karşılayalım yeni haftayı. Umarım kendisi kadar güzel bir hafta geçirirsiniz...
2 yorum: