.

.

14 Ara 2013

Giyilebilir Teknoloji (Wearable Tech) Son Hız Büyüyor


      Artık moda ile ilgili kavramların kökten değiştiğini en başından beri söylüyorum ve söylemeye de devam edeceğim. Eğer artık üstünüzde taşıdığınız bir ürün sizi şık göstermek ya da soğuktan korumak gibi basit amaçlara hizmet etmenin dışında bir işe yaramıyorsa o ürün ile vedalaşmanızın zamanı gelmiş demektir. Çünkü artık moda artık hızla boyut değiştiriyor.

      Google tarafından geliştirilen akıllı gözlük bugüne kadar giyilebilir teknoloji ile ilgili yapılmış  en kapsamlı çalışma olarak adlandırılsa da bu konuya eğilen rakipleri de hayata geçirdikleri çalışmaları ile hiçbir şekilde geri kalmıyorlar. Durum böyle olunca gelecek zamanın tamamen giyilebilir teknoloji savaşlarına döneceğini şu anda baktığımızda kestirmek hiç zor değil.

   Bugüne giysilere yönelik geliştirilen teknolojik çalışmalarda ön plana çıkan ve belki de kullanıcıların tercihlerini etkileyen en önemli faktör tasarım açısından zayıf olmalarıydı. Teknolojik unsurların kıyafete adapte edilmesi sürecinde giysinin fonksiyonelliğini ve giyilebilirliğini 2. plana atan araştırmacılar kullanıcıların günlük yaşantılarında birkaç asır öteden gelmiş gibi görünmelerine engel olamıyorlardı. Artık bu negatif durum da ortadan kaldırılmaya başlanmış durumda. Bunun son zamanlardaki en güzel örneği de Alman moda tasarımcısı Pauline van Dongen, akademisyen Christian Holland ve enerji uzmanı Gert Jan Jongerden işbirliğinden doğan "Giyilebilir Güneş Enerjisi Projesi".

    Disiplinlerarası bir çalışmanın sonucu olan bu proje sonuçları ile hem teknoloji hem de moda severleri tatmin edebilir özellikte. Pauline van Dongen güneş panellerini giysinin içesine o kadar başarılı adapte etmiş ki daha önceden bu amaçla yapılmış çalışmalarda ortaya çıkan şehirli Robocop havasının izlerini görmek mümkün olmuyor. Christian Holland ve Gert Jan Jongerden'de panellere boyutlarına göre kazandırdıkları yüksek enerji çekim kuvveti ve kullanıcıyı rahatsız etmeyen ekstra hafiflik özellikleriyle de teknolojik açıdan başarılı işler çıkarmış durumdalar. 

     Açılır kapanır güneş panelleri ile şık ve abartısız bir görünüm sağlayan bu elbiseler ile bir akıllı telefonu %50'ye kadar şarj edebileceğiniz güneş enerjisini de üzerinizde toplayabilidiğinizi de belirtip sözü görsellere bırakıyorum... Sevgiler0 yorum:

Yorum Gönder