.

.

24 Oca 2014

Ödüllü Bir Koleksiyonun Öyküsü


      Geçtiğimiz günlerde sonuçlanan uluslararası Mittelmoda tasarım yarışmasında "Dinamic Eco Chic" ödülünü kazanan Uruguaylı Mercedes Arocena ve Lucia Benitez'in "Dominga" isimli koleksiyonu ile buluşturmak istiyorum sizi bu yazıda. Hem moda tasarımında koleksiyon hazırlama aşamalarına biraz değinmek hem de etnik unsurların estetikle birleşince nasıl modern bir şıklığın kapısını araladığının somut örnekleriyle sizi buluşturmak için güzel bir örnek olacağını düşündüm.

      Özellikle moda tasarımı alanında ülke olarak içine düştüğümüz en büyük hata geçmiş değerlerimize sahip çıkmıyor oluşumuz. Aslında kaynak olarak yararlanabileceğimiz o kadar çok şeye sahipken hepsine sırt dönüp ilham perisini dışarılarda aramak maalesef ki ülkemiz tasarımcılarının en büyük hatalarından birisi. Bir başka sıkıntımız da kaynak olarak mevcut değerlerimizi ürünlerine yansıtmaya çalışan tasarımcıların öze bağlı soyut bir modernist çizgi yakalayamamaları. Çok ince işçilik, zaman ve uğraş gerektiren geleneksel yöntemlerle giysiler üreten firma/tasarımcı/kurumlar ülkemizde mevcut fakat modern zamanın çok dışında kalan bu giysileri tasarım olarak adlandırmak maalesef mümkün değil.

     İşte Uruguaylı Arocena ve Benitez ikilisinin "Dominga" koleksiyonunu bu açıdan özellikle ele alınması gerektiğini düşünüyorum. Kuzey Amerika'nın kovboylarının Güney Amerika'daki şekil bulmuş hali olarak adlandırabileceğimiz Gaucholar (Okunuş: Gaşo/Goşo) literatüre 1816 yılında Arjantin'in bağımsızlığını ilan etmesiyle birlikte girmiş. Tıpkı kovboylar gibi klişeleşmiş giysilere sahip olan Gauchoların en tipik giysilerinin pançoyu andıran "Ruana" ve bol bir pantolon olan "chiripa" olduğunu söylemek mümkün. İşte bu 1800lü yıllara dayanan geleneksel giysilere yeni bir bakış açısıyla yaklaşan ve modern bir görünüm kazandıran Arocena ve Benitez koleksiyonlarını bu temel parçalar üzerine oturtuyorlar. Bununla da kalmayıp yine Güney Amerika'da yaygın olarak görülen geleneksel bir dokuma-süsleme tekniği olan "guasqueria" ile de gelenekselliğe karşı saygılı yaklaşımlarını devam ettiriyorlar. Burada takdiri genellikle koşum takımlarının yapımında ya da eşya süslemelerinde kullanılan bu tekniğin özünden uzaklaşılmadan en estetik şekilde kumaş ve giysi ile buluşması topluyor. Gelenekselciliğin yanı sıra koleksiyona çevreci bir özellik katan diğer unsur ise koleksiyonda Güney Amerika için çok önemli olan yün dokumaların kullanılmasına önem verilmesi. Şimdi arkanıza yaslanıp aşağıda yer alan geleneksel giysiler içindeki "gaucho" görselini dikkatle inceleyin ve ardından Uruguaylı tasarımcılar Arocena ve Benitez'in ödüllü koleksiyonları "Dominga"ya anlattığım çerçeveden bakın. Ne demek daha iyi istediğimi anlayacaksınız. Sevgiler...
GAUCHO FOTOĞRAFI (1868)

0 yorum:

Yorum Gönder