.

.

23 Şub 2014

Dünyanın En Eski El Çantası Sergi Alanında


      Çantalar ile insanların ortaklığı yüzyıllara dayanan bir geçmişe sahip. Özellikle avcı-toplayıcı toplıumlara dayanan çantaların ilk kullanım amaçları elbetteki daha çok büyük cisimlerin taşınmasına yönelikti. Moda tarihinde her zaman belirtildiği gibi giyimin ihtiyaç olmaktan çıkması ve bir süs unsuruna dönüşmesiyle birlikte günümüzün bu vazgeçilmez aksesuarı da zaman içerisinde boyut değiştirmiştir. 

      20 Şubat itibari ile bu değişimin en büyük kanıtı ile karşı karşıya bulunuyoruz. 1858 yılındaVenedikli bir koleksiyoner olan Thomas Gambier Parry tarafından alınan bir parça şu an için dünya moda tarihine yeni bir ışık tutmaya başlamış durumda. İlk zamanlarda bir saklama kutusu olarak adlandırılan ve Parry'nin torunu tarafından 1966 yılında ünlü Galeri Courtauld'a  miras olarak bırakılan bu nesnenin, araştırmacılar tarafından yapılan çalışmalarla geçtiğimiz günlerde bir el çantası olduğu kanıtlandı. 13. yüzyıla ait olduğu da belirlenen bu parça böylelikle dünyanın en eski el çantası ünvanını da kazanmış oldu.

      1258 yılında Moğol istilasına uğrayan ve 200 yıl Moğolların egemenliğinde kalan Irak'ın Musul bölgesinde 1300-1330 yılları arasında üretildiği ve kullanıldığı saptanan el çantası 20 Şubat-18 Mayıs 2014 tarihleri arasında Londra'da bulunan The Courtlaud Gallery'de meraklıları ile buluşuyor. İslam sanatının en güzel örneklerinden biri olarak gösterilen bu altın süslemeli metal el çantasının günümüzde bile kullanılabilecek kadar zarif ve şık oluşu beni gerçekten etkilemiş durumda.

      Detaylar için galerinin internet sayfasına burayı TIK TIK TIKLAYARAK gidebilirsiniz.
0 yorum:

Yorum Gönder