.

.

4 Şub 2014

Bir Markanın Anatomisi; ROLEX


    
     Bir erkeğin saatine bakarak onun kişiliği ve ekonomik durumu ile ilgili çok rahat tahminde bulunabilirsiniz. Özellikle kaliteli saatten anlıyorsanız bu sizin için neredeyse çocuk oyuncağı olacaktır. Diyelim ki saatten anlamıyorsunuz o zaman markasına bakın. Eğer kolundaki bir Rolex ise karşınızda kendini kanıtlamış, zevkine düşkün ve başarılı bir erkek duruyor demektir. 

     Dünya üzerinde lüks saat markası denildiği zaman akla gelen ilk markanın Rolex olması tesadüf değil elbette. Geçtiğimiz yıl yapılan lüks markalar sınıflandırmasında kendi alanda birinciliği elde ederken genel marka klasmanında da Chanel, Prada gibi devleri geride bırakıp Louis Vuitton ve Gucci'nin ardından 3. sıraya kuruldu. Yıllık ortalama 1.200.000 adet lüks saat satış kapasitesine sahip bir markanın 5 Milyar İsviçre Frangı yıllık ciro yapması şaşırılmaması gereken bir durum (1 İsviçre Frangı = 2.49 Tük Lirası).

     Peki Rolex'i bir saat markasının çok daha ötesine taşıyan özellikleri neler? Bunu anlayabilmek için markanın ilk kuruluşundan bu güne kadar geçen süreçte yer alan satır başlarına bakmak lazım.

  • Günümüzde her ne kadar İsviçre markası olarak bilinse de ilk olarak 1905 yılında Londra'da Hans Wilsdorf ve Alfred Davis tarafından kurulmuştur. İlk adı Wilsdorf ve Davis marka İsviçre'den kaliteli mekanizmalar ithal etmekte ve bunları saat kasalarına yerleştirmek suretiyle satmaktaydı. 1908 yılında Wilsdorf İsviçre'de bir ofis açar ve markanın adını Rolex olarak değiştirir. Hiçbir anlamı olamayan bu isim uluslararası arenada herkes tarafından rahatlıkla söylenebilmesi için tercih edilmiştir. Bu durum markanın gelecekte olmak istediği yeri o günlerden açıkça göstermektedir.
  • 1914 yılında Class A sertifikasını almaya hak kazanmıştır.
  • 1. Dünya Savaşı sırasında lüks ürünlere getirilen yüksek vergiler nedeni ile İngiltere ile markanın bütün bağı kesilmiş ve Cenevre'ye taşınarak tamamen İsviçre markası halini almıştır.
  • Dünyanın ilk su geçirmez saati Rolex Oyster 1926 yılında üretilmiştir.
  • 1927 yılında İngiliz Kanalı'nı yüzerek geçen ilk kadın olan Mercedes Gleitze bu büyük başarıya imza atarken kolunda Rolex Oyster taşımıştır. Bu olay belki de günümüzde çok büyük bir pazar olan sponsorluk anlaşmalarının temelini oluşturmuştur.
  • 1931'de günümüz modern saatlerinin atası sayılan daimi hareket mekanizmasını icat ederek saat dünyasına bambaşka bir soluk getirmiştir.
  • 1945 yılında marka yine dünyada bir ilke imza atarak otomatik olarak tarih değiştiren Datejust adındaki saati üretmiştir.
  • Marka su geçirmeyen saat teknolojisinde bir adım daha ileri giderek 100 metreye kadar su geçirmeyen dünyadaki ilk saat Submariner'ı 1953'de piyasaya sürmüştür.
  • 1953 yılında dünyanın en yüksek dağı olan Everest'in doruğuna ayak basan ilk iki kişiden birisi olan Tenzing Norgay'a bu önemli olayı gerçekleştirirken kendisine ortağı Edmund Hillary ile birlikte kolundaki Rolex eşlik etmiştir.
  • Otomatik olarak tarih değiştiren Datejust modeli üzerinde geniş çaplı çalışmalar gerçekleştiren Rolex 1956 yılında hem tarihi hem de günü aynı anda değiştirebilen dünyanın ilk saati  Day-Date'i icat ederek büyük bir yeniliğe imza atmıştır. 
     
     Teknoloji ve markalaşma açıdan bu kadar büyük adımlar atan bir marka olmasına rağmen yıllar içerisinde Rolex'in her zaman için lüks marka kişiliğini koruması bir başka takdir edilesi durumdur. Günümüzde de hem kalite ve adından ödün vermemekte hem de sanat ve spor alanındaki sponsorluklarına devam etmektedir. Anlayacağınız Rolex bir saatten çok daha fazlası...

Dünyanın ilk su geçirmez saati Rolex Oyster 1926
Mercedes Gleitze İngiliz Kanalını Geçerken Rolex'i ile
Dünyanın İlk Otomatik Tarih Değiştiren Saati Datejust
Day-Date
Submariner

0 yorum:

Yorum Gönder