.

.

10 Mar 2014

Baharda ZARA Modası


      Günün modasına uygun, şık, dinamik ve maddi olarak insanı aynı kulvarda yarıştığı rakipleri kadar yormayan markalar sıralamasında özellikle erkekler için ön sıralarda gelir Zara. Fast Fashion markalarının H&M ile birlikte en büyüğü olan İspanyol devi ile benim aram yıllardır her ne kadar çok fazla barışmasa da her sezon ne var ne yok diye bir mağaza gezisine çıkarım. Aramızdaki bu mesafeli duruşun iki temel nedeni var bunlardan ilki ve en önemlisi kalıplarının hiçbir şekilde benim bedenimle uyuşmuyor olması. İkinci nedeni ise özellikle bazı ürün segmentlerinde her ne kadar tasarımsal açıdan doyurucu olsa da kalite/fiyat değeri olarak beni çok tatmin etmemesi. Yine de Zara'nın özellikle erkekler tarafından fazlasıyla sevilip, takip ediliyor olmasını yadırgamıyorum. Çünkü erkek giyimindeki mevcut tasarımsal kısırlığa bir köşeden nokta koyuyor olması diğer dezavantajlarını kapatıyor.

      Yeni sezon ürünlerin raflarda yavaş yavaş yerini almaya başladığı şu günlerde bütün markalarda olduğu gibi Zara'da Lookbookunu yayınladı. Ben her ne kadar sizinle sadece erkek koleksiyonunu paylaşacak olsam da siz markanın sitesine girerek kadın koleksiyonlarını da inceleyebilir sonuç olarak bu sezon şehrin dinamiğinde yakalamaya çalıştığı durağan, keskin ve bir o kadar çarpıcı stile toptan göz atabilirsiniz.

      Koleksiyonda bu sezon yine oldukça moda olan kısa paçalar ve onları tamamlayan Oxford ayakkabılar en göze çarpan detaylar. Özellikle paçalarda kullanılan lastikli büzgülerin ben ülkemizde ne kadar tercih edileceğini şimdiden merak ediyorum. Benim fiziğim itibari ile böyle bir modeli tercih etmem asrın en büyük görüntü kirliliklerinden birine neden olacağı için hemcinslerimin ne yapacağını merak ediyorum. Derseniz ki eğer uygun bir fizikte olsaydın giyer miydin? aslında onu da pek sanmıyorum. Her ne kadar 80-90 kuşağı çocuğu olsam da yine de benim için gereksiz bir detaydır büzgülü paçalı giysiler. Zara'nın bana göre en uzman olduğu alanlardan birisi olan suni deri biker ceketler bu sezon da yine çok başarılı görünüyor. Ceket demişken kesik ve dikişlerle erkek yaka görüntüsü kazandırılan gri cekete tam anlamıyla bayıldığımı söylemeliyim. Koleksiyon genelinde sezonun kimliğine aykırı duran renksiz hava her ne kadar baskılar ile dağıtılmaya çalışılmış olsa da yine de benim mevsimsel hormonlarımın sonucu ortaya çıkan rengarenk bir görüntü beklentisi durumumu karşılamaya yetmiyor. Belki de son iki gündür griye teslim olan Ankara'nın üzerimde yarattığı etkiden dolayı da bu hislere kapılıyor olabilirim. Eğer ilerleyen günlerde koleksiyondaki renkler hakkında fikrim değişirse bu yazının altına edit olarak eklerim.

     Neyse genel olarak yine bir çok erkeğin gönlünü fethetmeye aday bir koleksiyon ile karşımızda Zara. Yine şık yine iddialı. Siz ne düşünüyorsunuz Zara efsanesi bu sezon da devam edecek mi?
0 yorum:

Yorum Gönder