.

.

18 Mar 2014

İstanbul Moda Haftası'nda Berkin Elvan Duyarlılığı


    Ve İstanbul'dan bir moda haftası daha geçti. Bu defa daha öncekilerin aksine daha buruk daha can sıkıcıydı. 16 Haziran 2013 Pazar günü başından gaz kapsülüyle vurulup komaya girmesinin üstünden geçen 269 gün boyunca hayata tutunmak için çabalayan Berkin Elvan MBFW Istanbul'un 2. gününde mücadelesinden vazgeçti. İçinde vicdan olan her insan gibi organizasyonun yetkilileri de bu acı haberin sonunda 3.gün (Çarşamba) etkinlik ve defilelerini iptal edip, cumartesi gününe kaydırdılar. Öncelikle bu kararın alınmasında fikir yürüten, emek veren herkese geç olsa da teşekkür etmek gerekiyor. Geç oldu çünkü parmaklarımın klavyenin üstünde dolaşmasına ne kalbim, ne vicdanım ne de ruh halim izin vermedi. 

     3000 kişinin görev aldığı bir organizasyon için elbette ne kadar can sıkıcı olsa da "Show Must Go On" demek gerekiyordu ve nitekim öyle de oldu. Fakat koleksiyonlarını sunan tasarımcı ve markalar arasında 6 isim vardı ki onlar Berkin'i moda melekleriyle uğurlamaktan vazgeçmediler. Sanatçı olmanın duyarlılık gerektirdiğini akıllarından çıkarmayan bu korkusuz ve duyarlı şövalyeler kimlerdi ve Berkin Elvan'a nasıl veda ettiler gelin birlikte bakalım...

NİHAN BURUK: O moda dünyasının asi kızı. Bu güne kadar gerçekleştirdiği defilelerinde sürekli üstüne eğilmesi riskli ama bir o kadar da gerekli konular üzerine yoğunlaşan NIAN markasının yaratıcısı Nihan Buruk MBFW Istanbul'da da yine bu duruşunu korudu. Görevleri başında hayatlarını kaybeden maden işçilerinden ilham alarak hazırladığı koleksiyonunun sunumunda kullanılan dekorlara yerleştirdiği siyah kurdele ile bağlanmış ekmek ve sırtında #hoşçakal yazan siyah t-shirtü ile andı Berkin Elvan'ı.GÜL AĞIŞ: Kendi markası olan Lug Von Siga'nın defilesinin kapanışında mahrur ama bir o kadar dik duruş ile podyuma selamını vermeye çıktı Gül Ağış. Koleksiyonunun tamamında göze çarpan o ayakları yere basan, güçlü hava ile özdeş bir tutum içerisinde. Üzerinde #berkinelvan yazan siyah sweat shirtü eşliğinde.ÖZGÜR MASUR: Türkiye'de belki de son yıllarda adını en sık duyduğumuz tasarımcıların başında geliyor Özgür Masur. İçinde lüks ve ihtişam olan dizilerin koleksiyonlarından parçaları kullanmak için yarıştıkları bir tasarımcı. İstanbul Moda Haftası kapsamında gerçekleştirdiği defilede yine göz alıcı ve lüks sınıf diye tabir edebileceğimiz ışıl ışıl kıyafetler sergiledi. Fakat belki de defilenin en parlak anını elinde siyah kurdele ile bağlanmış ekmek ile sahneye çıkarak yaşattı. Bu kadar göz önünde olan ve takip edilen bir tasarımcının bu kadar cesur ve duyarlı bir davranış sergilemesi gerçek anlamda ayakta alkışlanmayı hak ediyordu.NİHAN PEKER: Şehirli ve şık kadınları yaratma konusunda son zamanların belki de en başarılı isimlerinden olan Nihan Peker koleksiyonlarının genelinde hakim olan güçlü duruşunu final selamında da sergiledi. Satenlerin, kreplerin, volanların, beden hatlarını ortaya çıkaran formlardaki giysilerin ardı ardına sıralandığı toplu yürüyüşün sonunda sahne karardı ve arka fonda #berkinelvan yazısı ile birlikte yeniden aydınlandı. Bir rüyadan acı gerçeğe geçiş yaşadı herkes Nihan Peker'in sayesinde.SERDAR UZUNTAŞ: Yeni nesil erkek tasarımcılar arasında en beğendiğim isimlerden birisi Serdar Uzuntaş. Hazırladığı dolu dolu koleksiyonun video ve fotoğraflarını büyük bir keyif içerinde inceledim. Fakat defilenin finalinde bütün modellerde bir değişiklik mevcuttu. Daha önce podyuma çıkan bütün mankenlerin kollarına daha önceden mevcut olmayan, acının göstergesi siyah bant takılmıştı. Modellerin podyumdan ayrılmalarının ardından selama çıkan tasarımcının kolunda da aynı banttan mevcuttu. Ne bir söz, ne bir yazı. Sadece siyah bant. Konu hakkında herhangi bir bilgi olmasa da ben Serdar Uzuntaş'ın da Berkin'in sonsuz uykuya dalışına sessiz kalmadığını düşünüyorum.


SİMAY BÜLBÜL: O artık Türkiye'de moda tasarımının duayenlerinden birisi. Yıllar içerinde olgunlaşıp oturan tavrı ve tarzı ile bu alanda sözü geçen tasarımcılardan. Ve o da adının büyüklüğü ile denk kalp büyüklüğü ile Berkin'e selam gönderdi moda haftasından. Final selamında sahneye çıkan Simay Bülbül, üzerinde Berkin'in kaşlarının bulunduğu ve altında ne yazdığını bir türlü anlayamadığım bir t-shirt ile paylaştı duygularını.

      Anlayacağın sevgili okur acımasız olarak nitelendirdiğimiz moda sessiz kalmadı bir canın yitip gidişine. Podyum ışıkları, kusursuz bedenler, saçlar-makyajlar, birbirinden pahalı ve şık kıyafetler eşliğinde saygıyla uğurladı Berkin Elvan'ı... 

0 yorum:

Yorum Gönder