.

.

14 Nis 2014

Kuzeyden Yükselen Tasarım Felsefesi; Design by Finnish


      Finlandiyalı tasarımcılar son zamanlarda yaptıkları işlerle çok fazla dikkatimi çeker oldular. Ülke eğitim sisteminde getirdikleri yenilikçi yaklaşımlar artık meyvelerini tam anlamıyla vermeye başladı. Nokia gibi dünya devinin bu topraklardan çıkması elbette tesadüf sayılamaz. İnovasyona yönelik ayırdıkları bütçeler ve yaptıkları çalışmalar ile ülke olarak daha bir çok teknoloji devinin vatanı olacağı bana göre kesin. Bunun yanı sıra sanat alanında da çok yönlü, disiplinli ve üst düzey yaratıcılığa sahip kişiler de yavaş yavaş gün yüzüne çıkmaya başlamış durumda. 

      Gün geçmiyor ki Finli bir tasarımcı dünyayı etkileyen bir işle karşımıza çıkmasın. Harri Koskinen, Ari Kanevra, Tapio Anttila, Teija Losoi, Timo Niskanen bu isimlerden sadece bir kaçı. Genellikle endüstri ürünleri ve mobilya tasarımı alanında çalışmalar sunan tasarımcılara ev sahipliği yapan Finlandiya'nın diğer tasarım alanlarında da boş durmasını beklemek elbette ki mümkün değil. Finlandiyalı grafik tasarımcısı Janine Rewell ve ayakkabı tasarımcısı Minna Parikka da bu sava en güzel örneklerden. Farklı disiplinlerde çalışmalar ortaya koyan Finlandiya vatandaşı bu iki tasarımcı ortak bir çalışmaya imza atarak ülke tarafından yaratılmaya çalışılan "Design by Finnish" mottosuna katkıda bulunmuşlar. 

    Janine Rewell mankenlerin bedenlerini tuval olarak kullanarak rengarenk bir dünya yaratmış bu görüntüyü de  Minna Parikka'nın S/S 2014 koleksiyonu koleksiyonunda yer alan ayakkabılar tamamlamış. Sonuç olarak ortaya seyri güzel bir Fin birlikteliği çıkmış. Kamera arkasında Jonas Lundqvist'in yer aldığı çekimlerin sonuçlarına gelin birlikte bakalım...

Tasarımcıların diğer çalışmalarını merak edenler için;

Minna Parikka: TIK TIK TIK TIK

Janine Rewell:  TIK TIK TIK TIK0 yorum:

Yorum Gönder