.

.

13 Haz 2014

Fotoğrafın Kraliçesi; Annie Leibovitz


      Bir kadın düşünün...

     Hayatının büyük bir kısmını objektifin arkasında geçirmiş, dünya üzerindeki en büyük aşklardan birisini yaşamış ama aşık olduğu kişi ile hiç bir zaman aynı evde kalmamış, bunun yerine tam karşı apartmanda pencereleri onun evinin pencerelerine bakan bir ev kiralayarak her gece onun uyuyuşunu seyretmiş ve onun acı içinde geçen hayatının son günlerini fotoğraflayacak kadar güçlü durmuş bir kadın.

      İşte o kadın günümüz fotoğrafçılığının önde gelen isimlerinden Annie Leibovitz'den başkası değil. Belki kendisini isim olarak tanımıyor olabilirsiniz ama birazdan paylaşacağım kendisine ait seçmece fotoğraf serisini gördüğünüzde muhakkak hayatınızın bir noktasında bu karelerden en az biri ile karşılaştığınızı hatırlayacaksınız. Demi Moore'un hamileyken çırılçıplak, Sting'in çamurlar içerisinde, John Lennon'ın Yoko Ono'ya sarılırken ya da Whoopi Goldberg'in süt banyosu yaparken poz verdiği kadındır kendisi. Listeyi elbette bu kadar isim ve işle sınırlamak mümkün değil. O dünyanın önde gelenlerinin kadrajında yer bulabilmek adına peşinden koştukları kadın. 

      Geçtiğimiz günlerde Tuscon'dan çıkan yeni kitabının Art Edition'ı 4000 Collector's Edition'ı 2000 Euroya satılmakta. Anlayacağınız Annie Leibovitz fotoğrafçılık alanında dünyaya gelmiş ve hayatını devam ettirmekte olan en iyi kadın fotoğrafçılardan biri olduğunu sadece yaptığı işlerle değil satışa çıkan ürünleri ile de gösteriyor. Sözü çok uzatmadan sizin için seçtiğim fotoğrafları ile sizi baş başa bırakıyorum. Daha fazlası için sanatçının sayfasına küçük bir yolculuğa çıkabilirsiniz... TIK TIK TIK


0 yorum:

Yorum Gönder