.

.

12 Haz 2014

Geleceğin Tuvaletini Görmeye Hazır mısınız?


      En son yazımın üstünden bir ayı aşkın süre geçti. Bu süreç zarfında ellerim klavyeye hiç ama hiç gitmek istemedi. Yine güzel ülkemde birbirinden tatsız olaylar yaşandı ve yaşanmaya da devam ediyor. Umarım üzerimizdeki bu kara bulutlar bir an evvel kaybolup giderler.

      Bahsettiğim gibi başımızdan geçen bir yığın b.ktan olayın üstüne sahalara dönüş yazımı bir tuvalet üzerinden yapmak istedim. Size bahsedeceğim tuvalet gerçekten geleceğin tuvaleti olabilecek özelliklere sahip. Bu satırları kaleme alana kadar geçen yaşantımda kullandığım her şey değişti. Televizyonlar neredeyse kağıt inceliğine yaklaştı. Fırınlara 64 pişirme özelliği kazandırılıp sınıf atlatıldı. Telefonlardan bahsetmeme bile gerek yok. Birçoğunuz belki de bu yazıyı akıllı telefonlarınızdan okuyor olacaksınız. Bundan 10 sene önce bu aşamaya gelebileceğimizi kim tahmin edebilirdi ki? Fakat hayatımızda değişmeyen tek şey tuvaletler oldu. Çocukken içine düşmemek için iki yandan tutunduğum, tam ortasında bulunan su birikintisinin nasıl orada sabit kaldığı hakkında yıllarca kafa patlattığım tuvaletler. Sonra hayatımıza bu alanda bir yenilik olarak Hilton tuvaletler getirildi ama yine de diğer ürünlerdeki devinim ile boy ölçüşemeyecek kadar küçük bir yenilikti bu. 

      Bu sefer durum farklı. Elliott Whiteley ve Gareth Humphreys tarafından Huddersfield Üniversitesi bünyesinde tasarlanan geleceğin tuvaleti olmaya aday bu tasarımın adı Iota. Günümüzde işlevine devam etmekte olan gelecekteki ataları olarak adlandırabileceğimiz tuvaletlerden çok daha fazla özellik ve avantaja sahip. Öncelikle özellikle Türkiye'de karşımıza bol bol çıkan avuç içi kadar tuvaletler için ideal. Çünkü kendisi diğer tuvaletlere göre 2/3 oranında daha az yer kaplıyor. Günümüz tuvaletlerinin 6 litre su le gerçekleştirdiği temizleme işlemini için %50 daha az su kullanıyor. Katlandığı zaman dışarıya koku vermeme özelliğini bünyesinde barındırıyor. Bir de u şeklindeki gider borusu da bir şeylere yarıyormuş ama o kadar teknik konulara kafa patlatamayacağım.

      Bu güne kadar hiçbir otomobilin test sürüşüne katılmamış, marketlerdeki tadına bakmalık sucuklardan yememiş birisi olarak eğer bu tuvaletin bir gün Türkiye'de deneme-tanıtım günleri yapılırsa mutlaka katılacağımı buradan açıklıyor ve yetkililere duyuruyorum. Bence güzel bir deneyim olacaktır.

      Fotoğraflar ile yetinmeyip Youtube açabilenler en alttaki videoyu izleyerek daha da meraklanabilirler. Sevgilerimle....0 yorum:

Yorum Gönder