.

.

17 Tem 2014

Moda Dünyasının Yükselen Değeri; Gökhan Yavaş (Röportaj)


    Hadi biraz ağır konuşarak başlayalım yazıya. Maalesef ki her tasarımcıyım diyenin peşinden koşup hakkında sayfalar dolusu yazan sonradan görme moda yazarlarından olamadım bir türlü. Ama hak ettiğine inandığım bütün tasarımcıların da önünde şapkamı çıkartıp saygı ve sevgimi kelimelere döktüm. Ece Gözen, Emre Erdemoğlu, Ayhan Yetgin ve Nazlı Bozdağ gibi genç tasarımcılara maddi kuvveti nedeniyle öne çıkmayı başarmış sözde moda tasarımcılarından daha çok yer verdim blogumda. İçim o kadar rahat ve mutluyum ki hiç birinize anlatamam. İşte yine yayınla tuşuna bastıktan sonra içime mükemmel bir huzur salacak genç bir yetenekten bahsetmek istedim size. Bahsetmekle kalmayıp bir de kendisini bize daha iyi anlatabilmesi için bir röportaj da yaptım. Kendisi bana göre son zamanların en başarılı tasarımcıları arasında. Özellikle yüzey oluşturma ve detay çözümleme konusundaki yeteneği üst düzeyde. Daha kariyer basamaklarını yeni yeni çıkmaya başlamış olsa da aldığı ödüller ve yaptığı işler ile modayı takip eden belirli bir grubun radarına girmiş bulunuyor. Ben öncelikle Gökhan Yavaş'a beni kırmayıp röportajıma olumlu cevap verdiği için teşekkür ediyorum. Sonrasında da başarı meleklerinin hep yanında olmasını diliyorum. Buyurun bakalım röportajımıza ve kendisinin çalışmalarından oluşan görsellere göz atın...
Gökhan Yavaş kimdir? Bize biraz kendinden bahsedebilir misin?


22 Kasım 1988 İzmir doğumluyum. 2007 yılında AYDIN Yüksel Yalova AGSL  “okul birinciliği”, ardından 2012 yılında İZMİR Dokuz Eylül Üniversitesi GSF Tekstil ve Moda Tasarım Bölümü’nden mezun oldum. Sektöre ön hazırlık olarak görülen stajlarımı, Türkiye’nin önde gelen firmalarında gerçekleştirdim. En son, 2013 yılında İstanbul Moda Akademisi’nde “”Deri Giyim, Ayakkabı ve Aksesuar Tasarımı” eğitimi aldım. Bu modayla dolu olan süreçte kendimi geliştirmek için yarışmalara, etkinliklere ve festivallere katıldım.  Şu anda “Tornado Deri Tekstil” firmasında tasarımcı olarak çalışmaktayım.


   Kariyerinin dönüm noktası nedir? Neden?

Moda serüvenimde dönüm noktası olarak, 15 Şubat 2013 yılında “BUTTERFLY CAUGHT” adlı koleksiyonumu IF Wedding Fashion İZMİR’ de sergilediğim “Özel Performans Defilesi” dir. Benim için çok büyük bir fırsattı. Genç yaşta, ilk bireysel defilem ve sektörün en büyük fuarlarından biri olan organizasyonda özel bir defile yapıyor olma düşüncesi bile en büyük nedenlerdir.


Bir tasarımcı olarak kendinize özgü bir tasarım diliniz ya da felsefeniz var mı?

Genç bir tasarımcı adayı olarak, kendinizi göstermek kolay değil. Bana ait ürünlerde, formlardaki tasarımsal detaylardan daha çok kullanılan malzeme ve kumaş dikkat çeker. Tasarımlarımda doğru malzeme bütünlüğünü oluşturabilmek önemlidir. Birden fazla malzeme kullanmayı seviyorum. Sanırsam en zoru da bu kadar çok malzemeyle kullanıma uygun ve spor tarzda modeller tasarlamak.Tasarımlarınızda “Bu kesinlikle Gökhan Yavaş tasarımı” dedirten noktalar var mı?

Eskide kalmış birçok tekstil tekniklerini kullanmayı seviyorum. Kişilerde hem etnik hem de şehirli / modern ikili görünümlerle tasarımlarımda dikkat çektiğimi düşünüyorum.
Gökhan Yavaş tasarımları ile müşterilerine (kadın ya da erkek) nasıl bir görünüm vaat ediyor?

Benim tasarımlarımla müşteriler tamamıyla farklı ve tekstil detaylarıyla birleşmiş avangrad görünüm elde edeceklerdir. Her daim kıyafetin kişiye özel ve tek hissettirmesi gerektiğini düşünürüm.


Türkiye’de ve dünyada kendinize örnek aldığınız tasarımcılar kimler?


Koleksiyonlarını merakla beklediğim ve örnek aldığım marka ve tasarımcılar “Arzu Kaprol,Hakaan; Alexander Mcqueen, Givenchy, Balmain, Dsquared2, KTZ” olarak söyleyebilirim.


Türkiye’de moda tasarımının geleceğini nasıl görüyorsunuz?

Türkiye’de moda, büyümekte olan bir bebek misali gibidir. Moda tasarım ve tasarımcı anlamında yeni yeni şekilleniyoruz. Üniversitelerin Güzel Sanatlar Fakültelerinde bölümlerin açılması, moda etkinlik/şenlikleri ve MB İstanbul Fashion Week yapılması, aslında Türkiye’nin bakış açısını değişmeye başladığının göstergesidir. Sanat ve tasarım alanında yapılan her destek ve yeni gelişmeyle bir adım ilerliyoruz.


Özellikle İzmir’de tanınırlığınız üst düzeyde. İzmir ve İstanbul’u moda tasarımı anlamında karşılaştırdığınızda ortaya çıkan görüntü nasıl?


İzmir, hayatımda moda anlamında kapıları açan yer oldu. Birçok organizasyonda yer aldığım için, böyle bir tanınırlığa ulaştım.

İzmir’e moda anlamında bakıldığında gençlere destek sonsuz düzeyde, fakat gelinlik ve abiye konusunda ilerleme şansınız var. Tabiki de moda tasarım ofisleri, butikler var ama gelinlik sektörü daha ön planda yer almaktadır. Tam aksine moda açısından İstanbul, tartışmasız şekilde ön sıralarda yer alıyor. Metropol şehir ve bu kadar yoğunluğun olduğu şehirde farklı giyimleri görmek şaşırtmaz. Bu yüzden tasarımcı ve markalar için kapı kaynağı olmuştur.

Gökhan Yavaş tasarımları ile buluşmanın yolları nelerdir?


Şu anda herhangi bir mağaza ve butik antlaşmam yoktur. Ürünlerimle buluşma yolları, kişisel internet hesaplarım aracılığıyla sağlıyorum.

facebook.com/gokhan.yavas.77  (TIK TIK TIK)


 gokhannyavas@gmail.com


Geleceğe yönelik planlarınız neler?

Bir marka nasıl oluşur, koleksiyonlarda nelere dikkat edilir vb. detayları görmek için bir kuruluş altında kendimi tasarımcı anlamında geliştirmek ve ardından her tasarımcı adayı gibi kendi markamı kurmak ve koleksiyonlarımı sunmak istiyorum.

 
 - Bana göre moda; VAZGEÇİLMEZ TUTKU’ dur.


- Eğer moda tasarımcısı olmasaydım, SANAT TARİHÇİSİ olurdum.


- Moda tasarımcısı olmak isteyenlere önerilerim; bazıları için fırsatlar, ya çok kolaydır ya da çok çalışman gerekmektedir. Ben, hala çok çalışan kısmında yer alıyorum. Bu savaşta sizi ayakta tutan, çok sevmek, çok istemek ve size zarar vermeyecek “hırs” olması gerekiyor. Muhakkak başarıyı getirecektir.                                                                                                                     

0 yorum:

Yorum Gönder