.

.

9 Tem 2014

Senin Pantolonunu Hangi Hayvan Tasarladı?


     Makineleşmenin her alanda olduğu gibi moda tasarımı alanında da hakimiyet kurmasının ardından birbirinin tekrarı, sıradan ürünler ile karşılaşma sıklığımız doğal olarak arttı. Ben de bu noktaya olan duruşumu belirtmek açısından son zamanlarda tekrarı mümkün olmayan ve kendiliğinden gelişen giysiler yaratma çabasına girdim. Yaptığım projelerden birinde aynı renk ve şeklin yakalanması bir daha mümkün olmayan paslı kumaşlar kullandım örneğin. Başka bir projemde kumaşları yakarak yeniden şekillendirdim vs. Anlayacağınız monoton bir hal alan giysi modası ile aram pek iyi değil. Bu yönde yapılan çalışmaları da her zaman çok beğeniyor ve takip etmeye çalışıyorum. İşte size bir daha yapılması asla mümkün olmayan ve dünya üzerinde sadece bir kişide bulunacak kotlardan bahsetmek istiyorum. " Zoo Jean"

     Zoo Jeanler tamamen hayvansal içgüdülerin sonucunda ortaya çıkan pantolonlar. Aslında ilk olarak ortaya çıkış amacından bahsetmek gerekiyor ki zaten bu noktası bile başlı başına bir zeka örneği. Mineko Club Japonya'da hayvanat bahçeleri için gönüllü çalışmalarda bulunan bir oluşum. Yaptıkları çalışmalar ile hayvanat bahçelerinin düzenini devam ettirmeye çalışıyorlar ve elbette bunun içinde maddi yardım toplamak da giriyor. Kapı kapı dolaşıp insanlardan yardım istemenin zorluğundan bıkan grup Hitachi şehrindeki Kamine Hayvanat Bahçesi ile bir ortaklığa girerek para toplama aracı olarak modadan daha güzel bir yol olmadığı sonucuna varmışlar. Yapılan beyin fırtınaları sonucunda da ortaya Zoo Jean çıkmış.

  Peki nedir bu Zoo Jean. Aslında düşünce gayet basit ama fazlasıyla etkileyici. Hayvanat bahçesinde hayatlarını sürdüren aslan, kaplan ve ayıların en sevdikleri oyuncakları denim kumaş ile kaplayıp onların oyunları sırasında doğal eskitmeye maruz kalmaları sağlanmış. Daha sonra yeterli miktarda yırtık, sökük ve deliğe sahip olduğu düşünülen kumaşlar üzerine bu parçalanmaların uygun şekilde gelebilmesi adına kalıplar yerleştirilip dikilmiş. Ortaya da bana göre inanılmaz güzel sonuçlar çıkmış. 7 temmuz itibari ile bir haftalığına Yahoo Japan'da açık arttırmaya sunulan pantolonlardan en çok tercih edileni şu sıralar kaplanların elinden çıkanlar. Elde edilecek bütün gelirin hayvanat bahçesine bağışlanacağı ve her bir pantolonun 500$ dan açık arttırmaya çıktığı düşünülürse büyük bir gelir akışının ortaya çıkacağı gün gibi aşikar. Tebrikler Mineko Club. İçgüdünüze sağlık sevgili ayılar, aslanlar ve kaplanlar.

*Zoo Jeans hakkında daha çok bilgi almak içim TIK TIK TIK 


3 yorum:

  1. Kumaşları yakarak şekillendirme fikri çok iyiymiş gerçekten aynı zamanda böyle yaratıcı ve yardım dayalı bir tasarım fikri de çok güzel bence örnek alınıp düz tshirt üzerne mesaj kaygılı yazılar son bulmalı ve daha yaratıcı tasarımlara yönelmeliyiz.

    YanıtlaSil