.

.

7 Tem 2014

Sütten Kumaş Üreten Marka; Qmilk


     Eğer blogun takipçilerindenseniz daha önce sürdürülebilirlik ile ilgili yazdığım yazıları hatırlarsınız. Bildiğiniz gibi bu konu hakkında elimden geldiğince farkındalık yaratmaya çalışıyorum. Konumuz bugün yine moda ve tekstil tasarımı açısından sürdürülebilirlik. Konuğumuz sütten üretilen kumaşların adresi Qmilk (Qmilch)...

     Bugüne kadar üretilmesinden işlenmesine ve hayat döngüsünü sonlandırmasına kadar geçen süreçte bir kumaşın doğaya en az zararı vermesi açısından bir çok lif geliştirildi. Süt ile elde edilen lifler de buna dahildi. Fakat süt bazlı liflerin üretiliş aşamasında hiçbiri yüksek oranda başarıya ulaşabilmiş değildi. İşte Qmilk bugüne kadar süt kullanılarak üretilmiş bütün tekstil ürünlerinin önüne geçmiş durumda.

     2011 yılının Nisan ayında hayata geçirilen Alman kökenli marka tamamen inovatif düşünmeyi temele oturtarak yola çıkmış. Anke Domaske'nin yaptığı araştırmalar sonucunda süt proteininden lif elde etmesi markanın dünya çapında bir üne ve bir çok ödül kazanmasına neden olmuş durumda. Marka tarafından geçtiğimiz günlerde yapılan açıklamada 2014 yılında lif elde edimi için toplam 1000 ton süt kullanılacağı açıklanmış durumda. Yani bilinirlikleri ve pazar payı olabildiğince gelişmiş.

      Sütten elde edilen lifin ne kadar giyilebilir olduğu konusunda şüpheleriniz olabilir. Yapılan incelemeler sonucunda Qmilk kumaşlarının ipek kadar yumuşak ve sağlıklı olduğu onaylanmış. Aynı zamanda üretimi oldukça kolay ve bu süreçte harcanan su ve enerji miktarı da bir o kadar düşük. Örneğin pamuktan yapılmış bir tshirt için harcanması gereken su miktarı yaklaşık 2000litre iken Qmilk ile yapılacak 4 tshirt için harcanması gereken su miktarı sadece 2litre. Üretim sürecinde ihtiyaç duyulan ısı miktarı sadece 80c. Aynı zamanda üretim sonucunda ortaya çıkan atık miktarı da "0"...

      Anlayacağınız Qmilk'i tercih etmek için çok fazla sebebimiz var. Zaten geçtiğimiz günlerde kazandığı Avrupa'nın en büyük sürdürülebilirlik ödüllerinden "Bio-Based Material of the Year" "Innovation Awards" ile de bunu kanıtlamış durumda. Ne diyoruz o zaman "Tebrikler Qmilch"
0 yorum:

Yorum Gönder