.

.

8 Ağu 2015

Moda Endüstrisi Artık Gerçek Bedenleri Kucaklıyor

Dünyanın en acımasız sektörlerinden biri hiç şüphesiz ki moda sektörü. Hem işin mutfağında çalışanlar hem de göz önünde olanlar her zaman için zorluklarla savaşmaya hazır bulunmak durumunda. Her şeyin estetik, güzellik-yakışıklılık, tüketim ve değişim üzerine kurulu olduğu bu sektörün en hem tüketicilere hem de içinde bulunanlara dayattığı gerçek dışı yargılar gün geçtikçe kırılmaya başlıyor.

Geçen sene yazdığım ve bugüne kadar hakkında çok güzel eleştiriler aldığım " Balık  Etli Kadınlar Moda Dünyasının Yeni Gözdesi " başlıklı yazımdan bu güne kadar geçen sürede sektörün gerçek bedenlere, idealize edilenin dışında insanlara yaklaşımı daha da kucaklayıcı bir hal aldı. O kadar ki ampute, balık etli, engelli ve down sendromlu modeller, dünyanın önde gelen moda haftalarında podyuma çıkarak kalıpları yıktılar ve biz de varız dediler. Sektörün bu yaklaşımının altından reklam kokuları geliyor gibi görünse de yine de dikkat çekmek, varlıklarını kabul etmek adına büyük bir adım olduğunu düşünüyorum. 

Gelin bu süreçte moda endüstrisi için alışılmışın dışında ama gerçeğin kendisi olan ve podyumlara-kampanyalara damga vuran modellere birlikte bakalım.


CHANTELLE BROWN-YOUNGSon yılların belki de en çok konuşulan modeli Chantelle Brown-Young, nam-ı diğer Winnie Harlow dünya üzerindeki her yüz kişiden ikisinde görülen bir hastalığa sahip. Kısaca deriye rengini kazandıran pigmentlerin eksikliğinden doğan bu rahatsızlığın adı Vitiligo. Özellikle eller, yüz ve bacaklarda süt gibi beyaz lekelerin ortaya çıkmasına neden olan Vitiligo Chantelle Brown'da ileri seviyede diyebiliriz. Ama bu onun inanılmaz güzel ve sempatik olmasının önün geçemiyor, aksine bu özelliklerini taçlandırıyor. Tyra Banks tarafından Instagram üzerinden keşfedilip America's Next Top Model yarışmasına davet edildikten sonra hayatı değişen 20 yaşındaki Kanadalı model bu günlerde podyumların aranılan isimleri arasında. Aynı zaman da Diesel'in 2015 ilkbahar-yaz kampanyasının da tanıtım yüzlerinden biri.

SHAUN ROSS


Afro-Amerikalı model Shaun Ross alışılmışın dışındaki görüntüsü ile moda endüstrisinde kendine yer bulanlardan. Alexander McQueen ve Givenchy'nin reklam yüzü olan, British GQ, Italian Vogue, I-D Magazine, Paper Magazine ve Another Man gibi dünyanın önde gelen dergilerinde yer alan yetinmeyip Lana Del Rey ve Beyonce'nin kliplerinde oynayan Ross albinizm sahibi bir model. Albinizm kısaca, saça, tene ve göze renk veren melanin pigmentinin kişide hiç olmaması ya da çok az bulunması olarak tanımlanabilir. İşte Shaun Ross bu özelliği ile rakiplerinin önüne geçiyor ve 24 yaşında olmasına rağmen başarı basamaklarını hızla tırmanıyor.

JAMIE BREWER


American Horror Story izleyicileri Jamie Brewer ismine yabancı değillerdir. 30 yaşında ve down sendromlu olan Brewer bu güne kadar başardıkları ile bu hastalık ile yaşayanlara hem de onların ailelerine mükemmel bir ders vermekte. sık sık televizyon programlarına katılıp down sendromu hakkında yanlış bilinenleri düzeltmeye ve yaşanılan zorluklara dikkat çekmeye çalışan Jamie Brewer geçtiğimiz aylarda düzenlenen New York Fashion Week kapsamında podyuma çıkan ilk down sendromlu manken olma sıfatını da almış durumda.

SHANNON MURRAY


Engellere aldırış etmeyen ve başarmak için sonuna kadar çabalayan bir kadın Murray. Yazar, oyuncu ve avukat olmanın yanı sıra profesyonel manken. İngiltere'de 1994 yılında düzenlenen engellilere yönelik ilk mankenlik yarışması "Model in a Million"da birincilik  kazanan Murray bu sezon da Debenhams'ın reklam kampanyasında tekerlekli sandalyesi ile ben de (biz de) varım(z) diyor.JACK EYERSNew York Fashion Week kapsamında podyuma çıkan ilk ampute model olma ünvanına sahip Jack Eyers'de 16 yaşında bacağını kaybettikten sonra vazgeçmeyenlerden. Lady Gaga'nın favori tasarımcılarından Antonio Urzu tarafından keşfedilip geçtiğimiz aylarda podyuma çıkarılan ampute model Jack Eyers sergilediği mükemmel performans ve izleyende bıraktığı etki ile adını daha sık duyuracak gibi duruyor.0 yorum:

Yorum Gönder